Znakomity na przyjęcia – obrus plamoodporny

Od zawsze wiadomo, że przyjemne spożywanie posiłku przy stole wynika nie tylko z jego znakomitego smaku, lecz także z jakości całego nakrycia. Jak smak jest kombinacją złożoną ze smaku i zapachu, tak nasza reakcja na posiłek wynika także z wizualnych walorów dań oraz otoczenia, w którym potrawy zostały umieszczone. Udany obiad czy świetna kolacja to nie tylko efekt kulinarnych umiejętności, ale zasługa wielu czynników, w tym także obrusa.

Obrus plamoodorny – doceniany nie tylko przez restauratorów

Jakobrusy plamoodporne wiadomo – nakrywanie do stołu należy zacząć od bazy, dopiero potem możemy pomyśleć o doborze stroików, kwiatów czy innego typu dekoracji. Choć na stole pięknie prezentują się niewielkie kosze ozdobne, flakony czy nawet czary z roślinnością akwariową – obrus niezmiennie pozostaje elementem, który decyduje o estetyce nakrycia. Jak twierdzą znawcy – przygotowując się do uroczystości, najpierw wybieramy tzw. stołową bieliznę, a następnie całą ozdobną resztę. Obrus jednolity,  bardziej lub mniej dekoracyjny, prostokątny albo okrągły – sygnalizuje wagę i charakter uroczystości. W zależności od jej rangi staje się dłuższy i bardziej stonowany lub krótszy i fantazyjnie dekoracyjny. Oprócz koloru i długości  podstawową zasadą przy wyborze obrusa jest też jego czystość, którą przy częstym organizowaniu przyjęć bardzo trudno zachować. A ponieważ pozostałości po trudnych zabrudzeniach zawsze psują apetyt – najważniejszym elementem wyposażenia domu powinien być obrus pokryty nieabsorbującą powłoką. Nowoczesne obrusy plamoodporne dają możliwość wykonania dokładniejszego prania, a tym samym utrzymania bielizny stołowej w nieskazitelnej czystości. Przy przestrzeganiu odpowiednich zasad – usuwanie plam zanim uszkodzą powłokę – potrafią służyć bardzo długo, nie zmuszając do ciągłego ponawiania zakupu. Domeną nowoczesnych obrusów plamoodpornych jest też świetny design. Dzięki pięknym i unikatowym wzorom i kolorom – świetnie dorównują tradycyjnej bieliźnie stołowej.

Dobór bielizny stołowej nie jest sprawą łatwą. Poszukujemy jej w ogromnym asortymencie sklepowym pośród serwert, nakryć, mnóstwa połączeń kolorystycznych i wzorów. Jednak najważniejszym kryterium, którym powinniśmy kierować się przy wyborze obrusa jest jego odporność na plamy. Nawet najpiękniejsze tekstylia bez tej cechy stają się po prostu zakupem jednorazowym i prawie bezużytecznym.