Coraz bardziej postępujące zmiany klimatu zmuszają rolników do podjęcia nowych kroków, by ratować swoje uprawy. Susze, które z roku na rok są coraz dłuższe wpływają na jakość zbieranych plonów. Dlatego coraz częściej rolnicy decydują się na instalację deszczowni, by zapewnić rośliną odpowiedni dostęp do wody.
Jak zbudować deszczownie?
Chcąc rozpocząć budowę deszczowni powinniśmy przede wszystkim zorientować się ile wody będą potrzebować rośliny, które chcemy nawadniać. Dzięki temu będziemy w stanie zdecydować skąd pobierać wodę. Jeśli wystarczająco blisko znajduję się rzeka bądź inny duży zbiornik wodny, z którego planujemy skorzystać, musimy pamiętać o uzyskaniu pozwolenia. Innym sposobem dostarczenia nawodnienia może być wykopanie stawu. Jednak większość rolników decyduje się na budowę studni głębinowej. Deszczownia na pole składa się z pompy, linii przesyłowej oraz urządzenia, które będzie zraszać ziemię i rośliny. Wyróżniamy deszczownie stałe, półstałe oraz przenośne. Pierwsze z nich mają ruchome tylko zraszacze. Przy drugich możemy przenosić również rurociągi boczne. Trzeci typ deszczowni pozwala nam na całkowitą swobodę. Kiedy już bez problemów możemy korzystać z deszczowni musimy uważać na to, by nie robić tego zbyt często. Duża ilość wody może zaszkodzić rośliną, a każde z nich potrzebuje innej dawki. Do deszczowni możemy również podłączyć dozownik, dzięki któremu będziemy mogli rozprowadzać płynne nawozy. Najlepszą porą na używanie nawodnienia jest noc. Jest to skuteczniejsze z powodu mniejszego parowania wody.
Zmiany klimatu nie są odczuwane tylko przez ludzi, ale również przez rośliny. Najważniejszy dla nich jest okres wiosenny i początek lata, kiedy potrzebują dużo wody, by rosnąć i się rozwijać i móc wydać dorodne plony. Dlatego obecnie budowa deszczowni jest praktycznie niezbędna.