Rośliny do stabilnego i szybkiego wzrostu, oprócz odpowiednich warunków środowiskowych jak woda i nasłonecznienie potrzebują również wielu składników odżywczych które pobierają z gleby. Niestety jakość gruntów w wielu miejscach gdzie prowadzi się uprawy pozostaje uboga w potrzebne składniki. Wówczas rolnicy w celu uzupełnienia ich niedoboru stosują nawozy sztuczne jak rsm. Odpowiedni dobór zbiorników dla tych nawozów jest kluczowym elementem procesu nawożenia roślin.
Zbiorniki na nawóz rsm
RSM to nawozy zawierające w znacznej mierze jeden z podstawowych składników odżywczych bez którego zdolność wzrostu roślin byłaby niemożliwa, lub bardzo zahamowana, stąd jego zastosowanie jest zasadne jeśli chcemy aby nasze uprawy rosły szybko, a zbiory były udane. Nawóz rsm występuje w formie płynnej co ułatwia jego rozprowadzanie po polach. Można go stosować w opryskiwaczach, lub wylewać na polu w sposób grawitacyjny. Typowy zbiornik na nawóz rsm, jest produktem z tworzywa, o dość solidnej konstrukcji. Z reguły jego pojemność waha się w przedziale od tysiąca do kilku tysięcy litrów nawozu. Często są to zbiorniki wzmocnione metalową konstrukcją ze stali lub aluminium w celu ograniczenia niekorzystnych napięć wewnątrz materiału z którego zbudowany jest zbiornik, co zwiększa jego wytrzymałość. Zbiornik na nawóz jest również przystosowany do tego, aby można było bezpośrednio z niego rozprowadzać nawóz na pola. Umieszczone na spodniej stronie zbiornika zawory wykonane z tworzywa, lub z metalu umożliwiają po otwarciu wypuszczenie nawozu na grunt. Taki zbiornik zazwyczaj ładuje się po prostu na przyczepkę ciągnika i rozlewa po polu. Oczywiście dla osób zainteresowanych zwiększeniem efektywności wylewy zaproponowano specjalną rozlewnie w formie rury z wyprofilowanymi otworami podłączanej do zaworu która zapewnia równomierny rozlew substancji na z góry określoną szerokość, którą wyznacza długość tego elementu.
Dzięki zastosowaniu zbiorników na nawóz rsm wielu rolników nie posiadających w swoim parku maszyn opryskiwacza może nawozić pola bez konieczności używania tego urządzenia. Technologia wykonania zbiornika zapewnia jego niskie koszty produkcji, co sprawia, że zamawiając nawóz często dostajemy go w gotowych zbiornikach, co ułatwia jego aplikacje.