Zastosowanie turbosprężarek

Spośród wielu części mechanicznych, które stosuje się w przemyśle, najpowszechniej stosowaną są popularne turbosprężarki. Są one głównie stosowane w elektrowniach wodnych, również w tych działających na terenie naszego kraju.

Powszechne zastosowanie turbosprężarki

turbiny noweNajbardziej powszechnym zastosowaniem tych części mechanicznym są wspomniane wyżej elektrownie wodne. Służą one do napędzania prądnic, które stanowią główną część tego typu instalacji, gdyż przetwarzają silę wytworzona przez przepływającą wodę na prąd elektryczny. Oczywiście można je spotkać także w innych miejscach takich jak tartak czy zakłady produkcyjne, gdzie ich rolą jest napędzanie pił mechanicznych. Należy pamiętać jednak o tym, żeby stosować jedynie turbiny nowe, o niskim wskaźniku zużycia mechanicznego, gdyż w przeciwnym przypadku mogą one nie spełnić swojej roli. Turbiny swoje ogromne możliwości zawdzięczają głównie swojej konstrukcji. Oparta jest ona na przymocowanej do piasty, tarczy lub bębna łopatce, które razem tworzą tak zwany wieniec łopatkowy, odpowiadający za jej charakterystyczny wygląd. Pozostałe części turbosprężarki tworzą tak zwany wirnik turbiny, który ściśle odpowiada za jej właściwości, w przypadku elektrowni – za wytwarzanie energii elektrycznej. Zasada działania turbin jest bardzo prosta – po wprawieniu łopatek w ruch, na skutek działalności wiatru lub wody, energia kinematyczna przekształcana jest na energie elektryczna. W ten sposób turbiny umożliwiają nam korzystanie z ekologicznych źródeł energii, pochodzących z siły wiatru lub wody.

Oczywiście to ile energii jesteśmy w stanie pozyskać z pracy turbin ściśle wiąże się z warunkami naturalnymi w których wybudowana elektrownie. Dlatego ich budowa musi być poprzedzona dokładnymi badaniami warunków naturalnych.