W obecnie powstających budynkach coraz powszechniej stosowane są nowoczesne technologie, które mają zwiększyć ich efektywność energetyczną. Dotyczy to instalacji rozwiązań pozwalających na generowanie potrzebnej do funkcjonowania obiektu energii. W ten sposób obniżane jest roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przez co budynek staje się lepszy pod kątem efektywności.
Jak podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury?
Na rynku dostępna jest cała masa rozwiązań, które mogą być w tym celu użyte. W celu wytworzenia prądu najczęściej stosowane są panele fotowoltaiczne oraz wszelkiego rodzaju turbiny. Równie powszechnie stosowana jest pompa ciepła do ogrzewania wody użytkowej. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie wody, która następnie jest wykorzystywana do zmywania naczyń, mycia czy prania. Na rynku dostępne są już modele pomp, które mogą być zainstalowane w budynku na dowolnym etapie jego eksploatacji. Można tutaj wymienić chociażby jednostki typu woda-powietrze czy powietrze-powietrze. Podczas doboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zapotrzebowanie. Na podstawie tego dobierana jest wielkość pompy i jej moc. Ta przeważnie wyrażana jest w kilowatach. W zależności od wielkości zbiornika buforowego w układzie może zostać zmagazynowane kilkaset litrów ciepłej wody. Pozwala to zapewnić potrzeby bytowe sporej rodziny.
Kluczowym zagadnieniem w perspektywie bezproblemowej i bezawaryjnej eksploatacji jest przede wszystkim poprawny montaż. Właśnie dlatego należy nawiązać współpracę ze specjalistami w swojej dziedzinie, którzy są w stanie kompleksowo zrealizować całe przedsięwzięcie. Po uruchomieniu instalacji niezbędne są jej okresowe konserwacje oraz serwisy. Harmonogram powinien być ustalony w momencie podpisywania umowy o wykonawstwo.