Zalety uzdatniania wody w domu

Woda o niekorzystnych parametrach to prawdziwe utrapienie wielu gospodarstw domowych. Czerpiąc wodę z własnej studni jesteśmy zmuszeni ją odpowiednio filtrować i uzdatniać tak, aby była bezpieczna dla naszego zdrowia i nie zawierała żadnych szkodliwych mikroorganizmów i składników. Jednak uzdatnianie wody to nie tylko problem właścicieli studni. Równie często decydują się na to użytkownicy wody z wodociągów.

Uzdatnianie wody się opłaca

popularna stacja uzdatniania wodyDlaczego woda dostarczana nam przez miejscowe wodociągi kwalifikuje się do uzdatniania? Przecież za jej uzdatnienie odpowiedzialna jest firma, która ją dystrybuuje. Niestety w praktyce wygląda to tak, że wodociągi filtrują wodę do takich parametrów, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka (choć i to nie zawsze), nie biorąc przy tym pod uwagę bezpieczeństwa dla urządzeń domowych. Mam tu na myśli w szczególności urządzenia pralnicze (pralki, zmywarki) oraz grzewcze (szczególnie narażone są przepływowe ogrzewacze wody). Wysoka zawartość wapnia i magnezu w wodzie kranowej nie zaszkodzi naszemu zdrowiu (poza większym wysuszeniem skóry i włosów), jest jednak bardzo groźna dla naszych domowych sprzętów AGD, tych dużych i tych mniejszych. Podgrzewanie twardej wody powoduje osadzanie się kamienia w takich miejscach jak grzałka pralki i zmywarki, przewody w kawiarkach, grzałki w czajnikach elektrycznych czy osad na dnie w klasycznym czajniku. Osad z kamienia jest też widoczny w łazience, szczególnie w kabinie prysznicowej. Można oczywiście działać miejscowo i zaopatrzyć się we wszelkie środki ochrony do pralek, zmywarek, odkamieniacze do czajników czy dzbanki z filtrami do wody używanej do gotowania. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest popularna stacja uzdatniania wody, która działa kompleksowo. Urządzenie to instalowane jest na głównym zaworze wody doprowadzanej do mieszkania, dzięki czemu w każdym punkcie poboru będziemy mieli możliwość korzystania z wody o pożądanych parametrach.

Uzdatnianie wody na własną rękę pozwoli nam na wyeliminowanie wszystkich problemów i niedogodności związanych z użytkowaniem wody złej jakości. Raz na zawsze będzie można zapomnieć o trudnych do wysprzątania łazienkach, o drogich awariach pralki, zmywarki czy pieca ogrzewającego wodę, ,za które nikt nie zwróci nam ani grosza. Inwestycja ta zwraca się bardzo szybko, a same koszty użytkowania urządzenia są znikome.