Zaawansowane akumulatory do kutrów

 

Rzeczne kutry patrolowe i łodzie motorowe szybkiego reagowania zasilane są takimi samymi akumulatorami jak łodzie dalekomorskie, gdyż nie różnią się od nich zbyt wiele. Nie jest to najlepszy wybór producentów, gdyż częściej niż rzadziej okazuje się iż tradycyjne akumulatory ulegają częstym awariom podczas dynamicznego, szybkiego pływania w trakcie wezwań. Modernizacja kutrów często oznacza przede wszystkim wymianę akumulatorów na nowe.

Najnowocześniejszy akumulator do jednostki morskiej

wytrzymałe akumulatory marineDo jednostek morskich można dostać najróżniejsze rodzaje akumulatorów, od standardowych magazynów energii z kwasowym elektrolitem, po nowoczesne półprzewodnikowe akumulatory o najwyższej pojemności i dużym napięciu rozładowania prądu. Te ostatnie często bywają montowane w szybkich kutrach patrolowych, zwłaszcza rzecznych, gdzie wyposażenie zużywa bardzo duże ilości prądu elektrycznego, znacznie większe niż ilość energii generowana przez silnik. Coraz częściej są to bardzo wytrzymałe akumulatory marine z matrycą litowo-polimerową, która jest również wykorzystywana w samochodach elektrycznych czy bezzałogowych maszynach latających. Akumulatory tego typu są bardzo zaawansowane, i nie są wyłącznie zwykłymi bateriami o dużych gabarytach. Mają bowiem elektroniczny system kontroli napięcia rozładowania, regulujący ilość energii jaka dostarczana jest do urządzeń w danym momencie. Dzięki takiemu systemowi, akumulator może zasilać wiele różnych urządzeń jednocześnie, aczkolwiek nie może spowodować awarii czy spalenia układów przez zbyt wysokie napięcie prądu do nich dostarczanego. Każdy taki akumulator jest całkowicie wodoszczelny i wodoodporny, a mimo iż nie jest on niepodatny na uszkodzenia spowodowane kontaktem z wodą, znacznie rzadziej ulega awarii po zalaniu.

Przekracza on dziesięciokrotnie pojemność posiadaną przez akumulatory kwasowe, a dzięki znacznie mniejszym rozmiarom, może być swobodnie montowany w ich miejscu na nawet najmniejszej jednostce. Nie jest to najtańszy rodzaj akumulatora do jednostki morskiej, aczkolwiek jego przewaga nad konwencjonalnymi magazynami energii jest oczywista, więc coraz częściej montowany jest nie tylko na szybkich kutrach, ale również na dużych, luksusowych jachtach które wymagają zdecydowanie większego zasilania.