Z jakich urządzeń korzysta się w stolarni?

stolarz

W ostatnim czasie przemysł meblarski bardzo mocno się rozwinął, a co za tym idzie powstaje coraz więcej nowych stolarni. Co trzeba wiedzieć o specyfice stolarni, jeśli chcemy swoich sił spróbować w tej branży i w jakie narzędzia i maszyny powinien być wyposażony tego typu zakład? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Stolarz – jak zdobyć zawód?

stolarzNabycie potrzebnych uprawnień do wykonywania zawodu stolarza nie należy do trudnych. Potrzebną wiedzę można zdobyć na różnego rodzaju kursach czy też w szkole zawodowej czy technicznej, należy jednak pamiętać o tym, że ukończenie samej szkoły to nie wszytko. Dlatego według portalu branżowego www.stolarstwo.org wybierając miejsce w którym chcemy przyuczyć się do zawodu warto zwrócić uwagę na to ile w programie nauki godzin zostało przeznaczanych na zajęcia praktyczne, ponieważ to właśnie one mają największe znaczenie w trakcie nauki. Ukończenie szkoły jednoznaczne jest z otrzymaniem tytuły robotnika wykwalifikowanego i możliwością podjęcia pracy jako stolarz. Chcąc uzyskać tytuł czeladnika czy mistrza stolarskiego konieczne będzie przepracowanie odpowiednio dużej ilości godzin w zawodzie i przystąpienie do egzaminów organizowanych przez okręgową Izbę Rzemieślniczą.

Usługi stolarskie – co warto wiedzieć?

USŁUGI STOLARSKIEPrace stolarskie wbrew temu co by się mogło wydawać nie należą wcale do łatwych, a co za tym idzie nie każdy odnajdzie się w tej branży. Dobry stolarz powinien cechować się nie tylko odpowiednim, wykształceniem, ale także zdolnościami manualnymi, które są bardzo ważne w tym fachu. Powinien on także być osobą cierpliwą i bardzo dokładną. Konieczna jest także w miarę dobra znajomość matematyki, potrzebnej do wykonywania obliczeń oraz umiejętność wykonywania rysunków technicznych. Jeśli chodzi natomiast o zakres usług świadczonych przez stolarza to można by tu wskazać wykonywanie takich elementów z drewna jak:

  • meble,
  • przedmioty codziennego użytku,
  • okna,
  • drzwi,
  • schody.

Zdarza się także, że w obrębie usług stolarskich świadczone są usługi związane z renowacją i konserwowaniem antyków. Wykonywanie prac stolarskich oznacza konieczność obróbki drewna przy wykorzystaniu różnych technik, takich jak: frezowanie, szlifowanie, heblowanie, bejcowanie, lakierowanie a także i innych prac montażowych.

Techniki i narzędzia wykorzystywane do obróbki drewna

frezarka cnc do drewnaPraca stolarska wymaga precyzji i dokładności, by jednak efekty obróbki drewna były zadowalające konieczne jest także stosowanie odpowiednich narzędzi. Jakie narzędzia i techniki są najważniejsze w pracy stolarza? Jedną z podstawowych technik wykorzystywanych w pracy stolarza jest heblowanie. Metoda ta polega na sukcesywnym struganiu drewna w celu wyrównania jego powierzchni, czy też zmniejszeniu jego grubości. Przy wykonywaniu tej pracy wykorzystuje się hebel, przy czym obecnie raczej wykorzystuje się heble elektryczne, który znacząco przyspiesza prace. Kolejną powszechnie wykorzystywana techniką w stolarni jest frezowanie, jest to obróbka drewna techniką skrawania wykonywana przy użyciu maszyn, co ma na celu nadanie konkretnego kształtu obrabianemu materiałowi. Obecnie w stolarni przede wszystkim wykorzystuje się przy frezowaniu taką maszynę jak frezarka cnc do drewna. Urządzenie to przyspiesza i ułatwia obrabianie drewna. Poza nowoczesnymi maszynami w stolarniach nadal wykorzystuje się także proste narzędzia do obróbki drewna jak szlifierka do drewna a w niektórych przypadkach nawet i papier ścierny, piła do drewna czy dłuto.

Wykańczanie mebli – potrzebny sprzęt

okleiniarka do mebliPrace wykonywane w zakładzie stolarskim nie sprowadzają się jedynie do obróbki drewna. Konieczne jest także odpowiednie wykończenie przygotowanych elementów, ponadto należy mieć na uwadze, że stolarnie zajmują się także produkcja mebli z materiałów drewnopodobnych. W przypadku mebli wykonywanych z płyt konieczne jest naniesienie na ich powierzchnie odpowiednich rozwiązań ochronnych takich jak choćby elastofole z PCV albo ABS, mówiąc inaczej okleiny. Przy procesie wykonywania oklein stosuje się takie rozwiązania jak okleiniarka do mebli. Pozwala ona w zależności od modelu na dokładne zabezpieczenie prostych i/lub zakrzywionych obrzeży. Okleiniarka do obrzeży umożliwia także sfrezowanie równo z krawędzią nadmiaru nałożonego na obrzeża materiału ochronnego. Maszyny te zdecydowanie przyspieszają prace wykończeniowe przy produkcji mebli, przy czym należy zaznaczyć, że są one bardziej lub mniej zautomatyzowane, a co za tym idzie muszą one zostać dobrze dobrane do potrzeb i wielkości stolarni.

W kwestii podsumowania

W obecnych czasach stolarnie korzystają z dużej ilości nowoczesnych urządzeń, które usprawniają prace stolarza i podnoszą jakość wykonywanych przez niego wyrobów. Niemniej nadal w stolarniach wykorzystuje się także tradycyjne metody obróbki i wykańczania drewna, a co za tym idzie ciągle sporo zależy od umiejętności samego stolarza, a nie od maszyn wykorzystywanych przez niego.

One thought on “Z jakich urządzeń korzysta się w stolarni?

  1. Obecnie wyposażenie stolarni różni się od tego, jakie można było spotkać dawniej. Jednak wielu starszych i doświadczonych stolarzy woli pracować na starych, wysłużonych narzędziach.

Dodaj komentarz