Z czego produkuje się klocki hamulcowe?

Tarcze i klocki hamulcowe narażone są na bardzo wysokie obciążenia mechaniczne i termiczne. Do tego dochodzą czynniki środowiskowe, takie jak rozpylona woda, brud na drodze i rozprzestrzeniający się materiał. W związku z tym są narażone na naturalne zużycie. Stan tarcz hamulcowych jest sprawdzany podczas każdej kontroli pojazdu. Jeśli granica zużycia została osiągnięta, należy je wymienić, aby zapewnić niezawodne działanie układu hamulcowego.

Typy klocków hamulcowych

klocki HAWKZazwyczaj regularne pojazdy mają cztery popularne typy klocków hamulcowych. Dzięki długotrwałemu działaniu i doskonałej zdolności przenoszenia ciepła, półmetaliczne klocki są najczęstszym typem klocków hamulcowych stosowanym powszechnie w różnych pojazdach. Wykonane są z drutu stalowego lub wełny, grafitu lub miedzi oraz modyfikatorów tarcia. Bezazbestowe klocki są wykonane z włókna, żywic wysokotemperaturowych i materiałów wypełniających W porównaniu do typu półmetalicznego są one bardziej miękkie i wytwarzają mniej hałasu, ale zużywają się szybciej i tworzą więcej pyłu. Tego typu klocki hamulcowe są czasami wymienione jako organiczne. Nisko metaliczne klocki NAO są wykonane z materiałów organicznych zawierających 10% -30% metali, takich jak stal lub miedź. Mimo że generują więcej hałasu i pyłu hamulcowego, ich możliwości hamowania i wymiany ciepła są bardzo dobre. Ceramiczne klocki hamulcowe są głównie wykonane z włókien ceramicznych, spoiw i nieżelaznych materiałów wypełniających. Powodują one mniejszy hałas, zmniejszają się powoli w porównaniu do innych typów klocków hamulcowych i powodują mniejsze zapylenie. Ich jedyną wadą jest to, że są droższe niż inne klocki hamulcowe. Klocki HAWK są znane z dobrej relacji jakości do ceny, zapewniają dobre hamowanie i nie produkują zbyt dużo pyłu. Są też odpowiednio odporne na przegrzewanie i nie powodują dużego hałasu. W zależności od wymagań auta i kierowcy, można dobrać odpowiedni model dla praktycznie każdego samochodu.

Dobre klocki hamulcowe są podstawą bezpiecznego poruszania się po drodze. W przypadku nagłego hamowania elementy te nie mogą ulec szybkiemu zużyciu, czy też przegrzaniu. Dlatego tak ważne jest dopasowanie części hamulcowych do samochodu, stylu jazdy oraz warunków, w jakich używa się auta. Zapewni to bezpieczeństwo kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego.