Wykorzystanie dużych studni głębinowych

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, studnia głębinowa może znajdować się w dowolnym miejscu działki, z uwzględnieniem kilku obostrzeń. Pierwszym z nich jest konieczność zachowania wymaganych odległości od różnych rodzajów zabudowań czy elementów znajdujących się na terenie. Oprócz tego ujęcie wody nie powinno znaleźć się bliżej, niż 5 metrów od granicy działki, chyba że mamy zgodę właściciela sąsiadującej działki. Co jeszcze należy wiedzieć na temat studni głębinowych?

Decydujemy się na duże studnie głębinowe

duże studnie głębinowe - wrocławWażne jest, aby studnia głębinowa znajdowała się w odległości co najmniej 15 metrów od budynków inwentarzowych oraz od zbiornika na szambo. W tym wypadku odległość jest spora, ponieważ konieczne jest wyeliminowanie ryzyka zanieczyszczenia wody. Możliwe jest jednak umieszczenie studni bezpośrednio przy bryle domu jednorodzinnego. Proces wiercenia oraz montażu elementów studni nie wydaje się skomplikowany, jednakże w każdym przypadku powinien zostać zlecony profesjonalistom z tego zakresu. Jeżeli chcemy zamówić duże studnie głębinowe – wrocław jest odpowiednim miejscem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż konstrukcja zostanie wykonana w sposób prawidłowy i jednocześnie odpowiednio obudowana czy zabezpieczona przed możliwymi awariami, jak na przykład niekontrolowany samowypływ. Choć nie ma ograniczeń dotyczących okresu kopania studni głębinowej, utrudnieniem mogą być miesiące zimowe, kiedy zamarznięty grunt będzie uniemożliwiał kopanie albo wiercenie. Należy pamiętać, że decydując się na wiercenie studni, powinniśmy dopełnić niewielkich formalności. Do budowy studni głębinowej o głębokości do 30 metrów nie będzie potrzebne specjalne osobne pozwolenie. Jednakże zamiar takiej budowy należy zgłosić w starostwie powiatowym. Wzory dokumentów znajdziemy w odpowiednich placówkach albo na stronach internetowych właściwych starostw powiatowych.

Ceny budowy studni głębinowej w każdym przypadku muszą być ustalane w sposób indywidualny. Jest to wynik kilku czynników, jak na przykład wymagana głębokość, rodzaj studni, topografia działki czy warunki gruntowo-wodne. Naturalne jest, że im głębsza będzie studnia, tym wyższy będzie całkowity koszt inwestycji. Cena również może wzrosnąć w przypadku, kiedy wody gruntowe są zanieczyszczone. Dlatego w razie zainteresowania studnią głębinową, warto skontaktować się w tym temacie z profesjonalną firmą.