Dostępne na rynku systemy sygnalizacji pożaru stworzone zostały z myślą o wykrywaniu wszelkiego zagrożenia pożarowego, powiadamianiu o możliwych zagrożeniach oraz wykonywaniu funkcji sterującej. Sterowanie umożliwia znacznie bardziej sprawną ewakuację oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. System ten wykonuje również funkcje informacyjne oraz monitorujące. W jaki sposób wybrać dobre systemy sygnalizacji pożarowej?
Odpowiednie rodzaje sygnalizacji pożarowej
Prawidłowe działanie systemu sygnalizującego występowanie pożarów pozwala na zminimalizowanie strat materialnych oraz ludzkich. Znajdują one zastosowania szczególnie w obiektach publicznych oraz komercyjnych, w jakich występuje znaczne należenie zasobów materialnych czy ludzkich. Warto zdecydować się na fachowo przygotowany system sygnalizacji ppoż. Znaczenie ma zarówno wybór samego systemu, jak również rzetelnie wykonana instalacja, która będzie zgodna pod względem formalnym oraz technicznym z obowiązującymi przepisami. Najistotniejszy może być fakt, że zastosowanie dobrego jakościowo systemu sygnalizacji pozwala na uzyskanie optymalnego poziomu bezpieczeństwa oraz niezawodności. Głównym elementem systemów odpowiadających za sygnalizowanie możliwych pożarów jest centrala. Jest to główny komputer systemu, który zarówno zbiera i analizuje dane, jak również wykonuje operacje sterownicze czy sygnalizacyjne. Każda centrala wyposażona jest w panel oraz wyświetlacz, które umożliwią identyfikację zdarzeń alarmowych i uszkodzeniowych, a także wygodną obsługę. Poszczególne modele różnią się jednak nie tylko ceną, ale także funkcjonalnością. Na rynku znajdziemy zarówno niewielkie centrale o ograniczonej ilości funkcji, jak również takie, które mogą pracować w sieci oraz zdalnie obsługiwać tysiące elementów.
Poszczególne systemy sygnalizacji pożaru są to instalacje, które w odróżnieniu od innych rodzajów systemów teletechnicznych, wymagają uwzględnienia odpowiednich wymagań technicznych oraz prawnych. Każdy model powinien posiadać specjalne certyfikaty, które umożliwiają zastosowanie go w ochronie pożarowej. Z tego względu niezbędne jest posiadanie przez projektanta oraz instalatora odpowiednich kwalifikacji. Umożliwi to zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa.