Właściwości tkaniny poliestrowej

Pośród wielu typów tkanin, z których wytwarza się ubrania i inne produkty, bardzo często natkniemy się na poliester. Dzięki swoim właściwościom tego typu tkanina jest wykorzystywana w wielu branżach. Produkuje się z niej nie tylko produkty odzieżowe, ale także wykorzystuje w stricte przemysłowych branżach. Czym charakteryzuje się tego typu tkanina i dlaczego jest tak szeroko stosowana na całym świecie?

Wykorzystywanie tkanin poliestrowych w przemyśle

tkanina poliestrowaPodstawowym powodem tak szerokiego zastosowania poliestru w przemyśle jest jego wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości. Tkanina poliestrowa może być prana wielokrotnie w niskich temperaturach, co sprawia, że ta czynność jest wykonywana często przez osoby uprawiające różne aktywności fizyczne. Oprócz możliwości wielokrotnego prania tkanina ta znana jest z tego, że w niezwykle szybkim tempie schnie. To kolejna zaleta, która może być ceniona przez osoby aktywne fizycznie, które chcą szybko wyprać i wysuszyć ubranie, które ma być przez nie założone przed biegiem czy wycieczką rowerową. W przeciwieństwie do bawełny tkanina z włókien poliestrowych może być odporna na działanie promieni UV. Oznacza to, że nie blaknie, a na jej powierzchni nie są widoczne żadne przebarwienia. Z poliestru powstaje szereg produktów, z których oprócz odzieży sportowej możemy wymienić namioty, plecaki, torby czy nawet lekkie oraz zwiewne typy obuwia.

Oprócz wyżej wymienionych zalet poliester może także być wykorzystywane do wytwarzania odzieży wierzchniej, która posiada właściwości oddychające. To kolejna zaleta tego typu materiału, który szybko odprowadza pot, a także może powodować ochładzanie ciała podczas intensywnego wysiłku. W zimie poliester służy także do wytwarzania ciepłych bluz i kurtek.