Warsztaty bożonarodzeniowe coraz popularniejsze

Setki, a nawet tysiące dzieci uczestniczą w warsztatach bożonarodzeniowych, jakie co roku przygotowują instytucje kultury i placówki oświatowe w całej Polsce. Spotkania odbywają się w setkach ośrodków, od najmniejszych miejscowości po największe metropolie. Przedszkolaki i uczniowie wychodzą zachwycone, bo nie dość ,że miło spędzają czas w gronie kolegów i koleżanek, to jeszcze zabierają ze sobą niespodzianki.

Warsztaty przed Bożym Narodzeniem nawet dla przedszkolaków

warsztaty bożonarodzeniowe w przedszkoluPodczas warsztatów uczestnikom prezentowane są filmy, dotyczące świąt i tradycji. Te ostatnie mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Wiele rejonów w Polsce ma swoje własne, niepowtarzalne zwyczaje, których nie spotyka się nigdzie indziej na świecie. Na zajęcia zgłaszają się głównie przedszkola i szkoły, ale biblioteki czy muzea często oferują usługi i wiedzę swoich pracowników także firmom czy samorządowcom. Dla nich to możliwość np. integracji albo nawet opłatkowego spotkania. Czego można dowiedzieć się podczas warsztatów? Historia, kultura, tradycja i zwyczaje. To tylko teoria, ale najważniejsza i tak zawsze jest praktyka. Zajęcia dają możliwości zdobycia wielu umiejętności, oczywiście związanych z Bożym Narodzeniem. Od przedszkolaka, przez ucznia, aż do dorosłego – każdy nauczy się więc m.in. robienia bombek z opłatka, w końcu tak wykonywało się je lata temu. Wykonane własnoręcznie ozdoby wszyscy zabiorą ze sobą do domu. Będzie pamiątka, która wkrótce zawiśnie na choince. Warsztaty to nie tylko muzea, ale też placówki oświatowe. Trzeba pamiętać, że warsztaty bożonarodzeniowe w przedszkolu organizowane są coraz częściej. Dzieciaki dowiadują się o świątecznych tradycjach, wysłuchują historii, malują, robią choinki z papieru czy wspomniane ozdoby choinkowe. Dobrze poprowadzone zajęcia na pewno zaangażują każdego.

Już nawet dwa miesiące przed Wigilią świąteczne dekoracje powoli zaczynają nas otaczać. Warto jednak zapomnieć o sklepowych Mikołajach, choinkach i piosenkach sączących się z głośników w galeriach handlowych. Warto pokazać święta z tradycyjnej, bardziej kameralnej strony, szczególnie tym najmłodszym. Ozdoby, potrawy, zwyczaje, które towarzyszyły oczekiwaniu na Boże Narodzenie, tradycyjne, znane od lat i przekazywane z pokolenia na pokolenie kolędy. Nie zapominajmy o nich.