Walka z uzależnieniem w ośrodku

Uzależnienie to silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności bądź zażywanie konkretnych substancji. Termin ten stosowany jest w odniesieniu między innymi do takich zaburzeń psychicznych jak uzależnienie od narkotyków, leków, alkoholu czy  papierosów. Jednak w szerszym rozumieniu termin stosowany jest również w odniesieniu do różnych przymusowych zachowań takich jak kompulsywne zakupy, seks, masturbacja, oglądanie telewizji lub korzystanie z gier hazardowych czy komputerowych.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

ośrodek leczenia uzależnieńW dzisiejszych czasach można tak naprawdę uzależnić się od wszystkiego a co najgorsze w uzależnienie wpadają coraz młodsze osoby, które nie radzą sobie ze swoimi problemami i próbując od nich uciec popadają w nałóg. W zależności od czynności czy substancji, od której się uzależniliśmy wyróżnia się uzależnienie fizyczne a także psychiczne. To pierwsze zwane również fizycznym to nabyta silna potrzeba zażywania konkretnej substancji. Natomiast zaprzestanie jej zażywania prowadzi do wystąpienia szeregu objawów, które specjaliści określają jako zespół abstynencyjny. W przypadku leczenia zazwyczaj stosowana jest detoksykacja, czyli inaczej odtrucie. Z kolei uzależnienie psychologiczne zwane również psychicznym to silna potrzeba wykonywania konkretnej czynności lub zażywania jakiejś substancji. Zarówno w przypadku jednego jak i drugiego uzależnienia osoba chora nie jest w stanie sama wygrać ze swoim nałogiem. Pomóc jej może ośrodek leczenia uzależnień, w którym pracują  specjaliści, którzy wiedzą jak postępować z osobą uzależnioną. W przypadku uzależnień fizycznych leczenie jest bardzo łatwe, ponieważ polega na stosowaniu środków pomocniczych w czasie trwania kuracji a z czasem zmniejsza się ich dawkę. Dlaczego tak się postępuje? Ponieważ nagłe odstawienie niektórych substancji może być niebezpieczne. W niektórych przypadkach konieczna jest terapia na oddziale zamkniętym gdzie nawet najbliżsi nie mają wstępu. W naszym kraju jest wiele ośrodków leczenia uzależnień, które specjalizują się w konkretnych uzależnieniach bądź starają się pomóc każdemu kto takiej pomocy potrzebuje.

Bardzo często osoba uzależniona zaprzecza temu, że jest chora. Na początku zaczyna się zazwyczaj niewinnie, próbujemy czegoś nowego, czego nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji spróbować. Jednak już po jednym razie nasz mózg może domagać się kolejnej dawki substancji lub wykonania jakiejś czynności, ponieważ bez tego nie potrafimy normalnie funkcjonować.