Budowa to długi proces, składający się z wielu etapów. Na każdym z nich czekają nas inne zadania – i to od profesjonalizmu ich przeprowadzenia zależy późniejsza jakość gotowego do odbioru budynku. Aby nie zapomnieć o żadnych ważnych obowiązkach, warto usystematyzować swoją wiedzę na temat usług budowlanych niezbędnych podczas każdej budowy.
Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?
Decydując się na budowę domu, nie musimy znać się na wszystkim. Kontrolę nad procesem budowlanym warto powierzyć inspektorowi nadzoru inwestorskiego, którego wsparcie da nam pewność, że wszelkie prace prowadzone są prawidłowo. Według muratordom.pl nadzór inwestorski polega na opiece nad wszystkimi etapami budowy. Inwestor nadzoruje
- projekt budowlany,
- jego wykonanie,
- próby i odbiory techniczne instalacji,
- końcowe oddanie obiektu do użytku.
Musi potrafić wychwycić każdą usterkę. To on odpowiada za to, że powstały budynek będzie spełniał wszystkie niezbędne standardy, dlatego nie powinien powstrzymywać się przed zgłaszaniem nieprawidłowości, nawet tych najmniejszych, kierownikowi budowy. To pozwoli uniknąć zagrożeń i zapewni bezpieczeństwo ludziom, którzy będą przebywać w nowym budynku.
Podstawowe instalacje w budynku
Każdy budynek powinien być wyposażony w instalacje pozwalające na przesył konkretnych mediów: wody, ścieków, gazu czy prądu. Ich wykonanie powinno być więc zawsze rzetelne i dokładne. Wśród usług gazowniczych, które są niezbędne, wymienić można budowę instalacji gazowej, montaż kuchenek i pieców, prace konserwatorskie, jak i przeprowadzanie przeglądów. Większość firm z Bydgoszczy, jak i innych dużych miast, oferuje wymienione usługi gazownicze, a także regularne przeglądy, które są zawsze ważne, gdyż pozwalają wykryć możliwe nieszczelności i szybko im zapobiec, co jest niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa. Nie zapominajmy o czujnikach czadu, stanowiących podstawę dla naszego bezpieczeństwa.
Jak ogrzewać dom?
Wybór ogrzewania to trudna decyzja – bierzemy wówczas pod uwagę przede wszystkim nasze bezpieczeństwo, ale i cenę danego rodzaju ogrzewania. Według www.ekspertbudowlany.pl instalacje grzewcze, które cieszą się dużą popularnością w nowym budownictwie w Bydgoszczy, to oczywiście centralne ogrzewanie z wykorzystaniem stalowych grzejników płytowych. Podstawę stanowi coraz częściej także ogrzewanie podłogowe. W domach wolnostojących właściciele często wybierają ogrzewanie na węgiel lub drewno. Nieco droższym rozwiązaniem są kotły na gaz płynny, ale za to nadrabiają one wyjątkowo prostą i wygodną obsługą. Zwolennicy ekologicznych inicjatyw z pewnością wezmę pod uwagę także kolektory słoneczne, które pozwalają na pobieranie energii ze źródeł niekonwencjonalnych – dzięki nim możemy do ogrzewania elektrycznego wykorzystamy prąd uzyskany ze środowiska naturalnego.
Bezpieczne odprowadzanie spalin
Wybierając ogrzewanie gazowe lub olejowe, musimy pamiętać o budowie komina. Choć wydaje się to nieskomplikowane, należy dobrze to przemyśleć. Wśród propozycji znajdują się kominy z cegieł, z prefabrykatów oraz ze stali. Wybór rozwiązania zależy od naszych potrzeb. Jeżeli w projekcie budowlanym znajduje się duża liczba kanałów, wówczas najlepiej będzie spisywał się komin z cegieł. W przypadku, gdy chcemy uniknąć obmurowania, wybierzmy komin ze stali, który przeznaczony jest do instalacji na zewnątrz domu. Komin, przed oddaniem do użytku, musi być dokładnie sprawdzony. Przeprowadza się wówczas badanie drożności przewodów, prawidłowego ciągu, grubości przegród i wiele innych. W razie późniejszego uszkodzenia komina, pomogą nam firmy kominiarsko-budowlane, które świadczą między innymi remonty kominów. Dzięki nim szybko je uszczelnimy czy przebudujemy. Rozbiórka kominów również często wchodzi w zakres ich usług. Przy pracach na wysokościach wykorzystuje się najczęściej techniki alpinistyczne. Wyburzeniu komina towarzyszy także wywózka gruzu, często znajdująca się w cenie usługi.
Podsumowanie
Wybierając firmę realizującą wspomniane usługi, powinniśmy kierować się jej doświadczeniem i profesjonalizmem. Wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie da nam pewność, że wybrani fachowcy dobrze się spiszą przy powierzonych im pracach. Oczywiście nadzór inwestorski, instalacje gazowe i grzewcze oraz budowa komina, to tylko niektóre z usług, które są niezbędne przy pracach nad nowym budynkiem. Wśród koniecznych etapów znajdzie się także wykonanie stolarki otworowej, ułożenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz docieplenie budynków. Po zakończeniu budowy nie zapominajmy o zwróceniu się do nadzoru budowlanego o zgodę na użytkowanie domu.
Witam, świetny artykuł, wiele informacji. Pozdrawiam ;_)