Projekty budowlane dotyczące konstrukcji hal przemysłowych, magazynowych, różnorodnych obiektów handlowych i gospodarczych mogą zostać zrealizowane przy użyciu wielu technik budowlanych. Każdemu inwestorowi zależy jednak na szybkim działaniu tak aby jak najszybciej czerpać zyski z inwestycji. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie oparcie projektu budowlanego o płyty warstwowe. Są one stosunkowo tanie i co najważniejsze można z nich wznieść całą konstrukcję obiektów o dużych parametrach izolacyjnych.
Budowa płyt warstwowych
Płyty warstwowe oferowane przez producentów konstruowane są tradycyjnie z warstw arkuszy blachy nierdzewnej oraz rdzenia wykonanego z warstwy izolacji. Najlepsze parametry izolacji termicznej i akustycznej spośród wszystkich rodzajów płyt warstwowych prezentują płyty izolacyjne PIR. Rdzeń płyty wykonuje się z pianki poliizocyjanouretanowej, która ma wybitne parametry izolacji przewyższające o kilkadziesiąt procent stopień izolacji wełny mineralnej. Podczas procesu produkcyjnego na liniach produkcyjnych dochodzi do zespolenia nierdzewnych okładzin blaszanych z rdzeniem wykonanym z pianki. Pianka PIR jest na tyle zwartą i sztywna, że powstające panele są stabilne i odporne na zginanie. Bardzo istotnym elementem fazy produkcji płyt izolacyjnych PIR jest frezowanie bocznych krawędzi. Wykonanie frezów ułatwia wzajemne dopasowanie płyt warstwowych podczas montażu oraz eliminuje powstawanie szkodliwych mostków termicznych przez, które przenika powietrze z zewnątrz i odwrotnie. Płyty warstwowe PIR oferowane są przez producentów w kilku standardowych grubościach co umożliwia dopasowanie żądanych parametrów. Okładziny blaszane są wykonywane z blach falistych, trapezowych oraz płaskich w zależności od późniejszego zastosowania płyt warstwowych.
Zalety płyt warstwowych PIR zdecydowały o ich ogromnej popularności wśród inwestorów. Przede wszystkim ich stopień izolacji termicznej i akustycznej w połączeniu z ogromną trwałością i odpornością na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych w tym biologicznych. Bardzo ważną ich cechą jest mały ciężar co umożliwia budowę bardzo dużych obiektów na gruntach o małej zwięzłości. Kolejnym atutem jest brak konieczności przeprowadzania jakichkolwiek prac naprawczych co znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania budynku.