Transportery rolkowe o przeznaczeniu przemysłowym

W przemyśle ważną rolę odgrywa transport materiałów i gotowych produktów za pomocą przenośników wewnątrz hal produkcyjnych i magazynowych. Pracują one bez ustanku, dlatego ważne jest, żeby wybrać urządzenie dobrej jakości, które wytrzyma ciągłą pracę pod obciążeniem, bez żadnych awarii, ponieważ każda usterka wymusza przerwę w pracy, która przekłada się na opóźnienia.

Rodzaje transporterów rolkowych w przemyśle

polecany transporter rolkowyOpóźnienia skutkują przymusowymi nadgodzinami dla pracowników lub opóźnieniem w realizacji zlecenia, co naraża każde przedsiębiorstwo na ogromne koszta. W przemyśle najłatwiej o usterki przy pracy z wielkogabarytowymi materiałami. Do tego rodzaju towarów jest polecany transporter rolkowy, który może udźwignąć ciężar około 1500 kilogramów. W zależności od rodzaju przewożonych materiałów i przeznaczenia samego przenośnika, wyróżnia się kilka rodzajów transporterów rolkowych. Transporter podawczy dzięki skośnemu ustawieniu rolek sprawia, że transportowane nim meble same ustawiają się w odpowiedniej pozycji do obrobienia przez maszyny. Transportery podawcze są wykonane z aluminium,  ze stali lub z obu tych metali jednocześnie. Transporter napędzany może przenosić skrzynki, palety, płyty meblowe oraz inne przedmioty o dużej wadze i powierzchni. Przenośniki są napędzane silnikiem elektrycznym, wtedy rolki przesuwają się za pomocą łańcucha, albo ustawione pod odpowiednim kątem wykorzystują siłę grawitacji. Mogą też być przesuwane ręcznie. Transportery przesuwane ręcznie lub za pomocą siły grawitacji są energooszczędne, co jest ważnym aspektem przy ich ciągłej pracy. Do małych elementów wykorzystuje się transporter krzyżowy rolkowo – paskowy, który może przenosić produkty o wadze do 30 kilogramów. Przy tworzeniu bardziej skomplikowanych systemów transportowych, wykorzystuje się przenośnik rolkowy łukowy, który dzięki zakrzywieniu może służyć do przenoszenia towarów pomiędzy transporterami ustawionymi na przykład równolegle.

Każdy transporter składa się ze wsporników, obudowy, ramy i elementu transportującego, a także układów ułatwiających załadunek i rozładunek. Te, które posiadają zespół napędowy, przemieszczają się z równą prędkością, ustalaną przez operatora. Pozwala to stworzyć na przenośniku stanowiska na przykład malowania gotowych mebli czy części samochodowych.