Termoizolacja a energooszczędność

 

Termoizolacja domów mieszkalnych, bloków, a także budynków użyteczności publicznej, niegdyś niedoceniana w budownictwie, obecnie staje się normą. Nowo stawiane obiekty budowane są z dbałością o minimalizowanie strat ciepła i ich energooszczędną eksploatację. Istniejące już budynki poddawane są termomodernizacji, w czego skład wchodzi zarówno skuteczne ocieplenie obiektu, jak i wybór energooszczędnych instalacji.

Jak izolacja termiczna zmniejszy rachunki za energię?

cienka izolacja termicznaOdpowiednia warstwa ocieplenia zabezpieczy dom przed nadmiernymi stratami ciepła. Niezmiernie istotne jest unikanie wszelkich mostków cieplnych, które nawet pomimo dobrej warstwy skutecznego ocieplenia, będą przyczyną niewydolności instalacji grzewczej lub wysokich kosztów jej eksploatacji. Jednak samo ocieplenie budynku, od fundamentu aż po dach, nie jest jedyną inwestycją, jaką warto wykonać w energooszczędnym domu. Równie ważna jest termoizolacja instalacji i rurociągów, które również są miejscami utraty części ciepła. Czasem wystarczy świetna cienka izolacja termiczna rur centralnego ogrzewania, aby wydajność instalacji znacząco wzrosła, a nakłady finansowe na ogrzewanie widocznie zmalały. Izolacji termicznej podlegają również biegnące w budynku rury z ciepłą wodą użytkową. Tam również straty ciepła nie są pożądane. Dzięki takim prostym zabiegom woda krążąca w systemie nie będzie się wychładzała na drodze od pieca do grzejnika lub punktu poboru wody, co pozwoli na bardziej wydajną i oszczędną pracę kotła. Cienka izolacja termiczna stosowana jest także w innych celach, a jednym z nich jest zapobieganie skraplaniu się pary wodnej na elementach instalacji, co zabezpiecza przed pojawianiem się wilgoci lub nadmierną korozją. Pamiętajmy, że izolacja powinna być szczelna na całej powierzchni ocieplanego elementu, inaczej nie spełni swojej roli. Inną, dodatkową funkcją izolacji instalacji jest jej ochrona przed mechanicznymi uszkodzeniami, a czasem nawet przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji montowanych na zewnątrz, jak np. instalacje fotowoltaiczne.

Wybór materiałów stosowanych do termoizolacji instalacji jest bogaty, dzięki czemu łatwo dopasować konkretny materiał do własnych potrzeb. Zakup odpowiedniej otuliny determinowany jest przede wszystkim rodzajem instalacji (grzewcza, chłodnicza, klimatyzacyjna), temperaturą znajdującego się w niej czynnika, oraz temperaturą otoczenia. Nie bez znaczenia są oczywiście warunki techniczne.