Szyjemy poduszki – wybór tkaniny

Poduszki są świetnym wyborem na początek przygody z szyciem. Ich prosta konstrukcja jest idealna do wyćwiczenia sobie szycia prostych ściegów. Początkujący zazwyczaj szyją poduszki dekoracyjne, ponieważ nie chcą rzucać się od razu na całą pościel. Skoro mowa o poduszkach, których głównym przeznaczeniem jest być ozdobą, szukamy tkaniny, która będzie ładna i stanowiła element dekoracji.

Tkaniny dekoracyjne do szycia poduszek

tkanina dekoracyjna na poduszkiNa początek podpowiem, których tkanin lepiej do tego celu nie wybierać. Tkaniny bawełniane mimo, że bardzo przyjemne do szycia na początek nie sprawdzą się w tym przypadku. Nawet jeśli jest to bawełna bardzo dobrej jakości, nadal jest po prostu zwyczajna. Odradzałabym też cienkie satyny i tym podobne. Przy czym należy pamiętać, że poszewkę na poduszkę szyjemy z tkaniny, nie dzianiny. Tkanina dekoracyjna na poduszki to najczęściej wszelkiego rodzaju welury, poliestrowe a’la polary. Jeśli jesteśmy miłośnikami tak popularnego ostatnio stylu loft i cenimy naturalne materiały możemy wybrać len. Na rynku szeroko dostępne są tkaniny drukowane lub haftowane. Jeśli jednak to nasze pierwsze poduszki, lepiej zdecydować się na gładką tkaninę, by uniknąć niedopasowania wzoru na szwie. Chociaż oczywiście i to warto ćwiczyć więc jeśli marzy nam się, by urozmaicić nieco salon możemy uszyć poduszki bardziej wzorzyste. Tkanina na poduszki musi mieć dość zbitą strukturę, by nie prześwitywała, najlepiej też by miała nieco wyższą gramaturę, aby nie odkształcała się od wypełnienia.

Tkaniny najlepiej kupować stacjonarnie, bowiem na zdjęciach nie jesteśmy w stanie dojrzeć struktury materiału, nie wiemy jak będzie zachowywał się podczas użytkowania. Tkaninę najlepiej jest dotknąć i obejrzeć na żywo. Zdjęcie nie ukaże nam faktycznej jakości materiału, poza tym monitory mogą przekłamywać kolory. Ja jestem ogromną fanką kupowania materiałów w sklepach stacjonarnych i bardzo rzadko kupuję online.