Branża włókiennicza jest w dzisiejszych czasach branżą bardzo rozwiniętą. Ilość oraz rodzaj ubrań dostępnych dla klientów jest niezliczona. Poza ubraniami przemysł włókienniczy produkuje inne elementy, nie tylko do noszenia. Można spotkać wiele rzeczy wykonanych z tkanin, których przeznaczenie jest zupełnie inne. Są to na przykład plecaki lub torby. Ręczniki lub ściereczki. Produkowane są również elementy chroniące. Stosuje się je na przykład przy fotelach lub rożnego rodzaju urządzeniach gospodarstwa domowego jako podkładki, w celu uniknięcia zarysowań.
Materiały tkackie o różnych parametrach
Jedną z takich tkanin jest filc szary. Materiał ten jest wyrobem włókienniczym, który otrzymywany jest poprzez spilśnianie tkanin. Spilśnianie jest to proces łączenia włókien w zwartą masę, w którym wykorzystuje się naturalne własności włókien wełny lub sierści, roślinnych lub sztucznych do stworzenia pomiędzy sobą połączeń. Podczas wykonywania filcu połączenia te dodatkowo wzmacnia się za pomocą gorącej pary wodnej, słabych roztworów kwasów lub zasad i dużego nacisku, stworzonego na przykład za pomocą pras hydraulicznych lub z wykorzystaniem tarcia. Łączenie włókien odbywa się w maszynach zwanych spilśniarkami lub foluszami, a cały proces zwany jest filcowaniem. Zdolności wyrobów wełnianych do samoistnego filcowania jest jednocześnie ich wadą, ponieważ do filcowania może dojść podczas zwykłego użytkowania ubrań lub tkanin. Psuje to znacznie walory estetyczne, wizerunkowe oraz użytkowe ubrań. Powodowane to jest tym, że sfilcowany wyrób wełniany posiada znacznie mniejsze wymiary od wyrobu normalnego. Otrzymywanie filcu powstaje za pomocą dwóch sposobów. Pierwszy z nich pozwala na otrzymanie filcu bitego. Często zdarza się ze takie wyroby są wzmacniane za pomocą tak zwanego igłowania, które polega na przebijaniu materiału zagiętymi igłami.
Igły te przechodząc przez włókna wełniane, przeciągają ich pasma, przeszywają w wyniku czego wzmacniają je. Takie wyroby zwane są również filcami igłowanymi. Drugi sposób pozwala na otrzymanie filcu tkanego. W wyniku tkania materiały tracą swoje dotychczasowe właściwości. Zanika struktura wewnętrzna i tworzy się zupełnie nowa, gęstsza , elastyczna oraz miękka o doskonałych właściwościach termicznych oraz dźwiękochłonnych.