System do asekuracji na dachach

Prowadzenie prac naprawczych na dachach spadowych wiąże się z tym, że można się poślizgnąć, a w tym przypadku dach przypomina dużą zjeżdżalnię. Jednak nikt nie chce z niego upaść. Aby ochronić się przed poślizgiem należy zastosować system asekuracji. Dzięki niemu nie stanie się nic, co mogłoby zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu. Szczególnie jeśli pracujemy na dużych wysokościach.

Asekuracja podczas pracy na dachu

system asekuracji na dachuDo najpopularniejszej metody asekuracji możemy zaliczyć siatkę. Jest to system asekuracji na dachu, który składa się z kwadratów o długości boków dwadzieścia centymetrów. Pracownik może włożyć nogę w taki kwadrat i ma pewność, że nawet jeśli drugą nogą się poślizgnie, nic mu się nei stanie. Siatka jest zrobiona z mocnych lin polipropylenowych, dzięki czemu nie ma ryzyka, że system nie wytrzyma ciężaru. W przypadku poślizgu również bardzo łatwo jest złapać się takiej siatki. Drugim sposobem może być siatka stalowa, która jest montowana na krawędziach dachu. Jest ona pionowa i ma wysokość około czterdziestu centymetrów. Pracownik, który zsuwa się z dachu zahaczy o nią stopami, dzięki czemu pozostanie wciąż na wysokości i nic mu się nie stanie. Takie systemy zabezpieczeń są wymagana podczas prac na wysokości, aby nikt nie zrobił sobie krzywdy, chociażby pracując po opadach deszczu, kiedy nawet szorstkie drewno może okazać się bardzo śliskie i niebezpieczne.

Takie systemy asekuracji są do kupienia w sklepach BHP. Nie muszą one pokrywać całego dachu, tylko przestrzeń, w jakiej pracujemy. Trzeba pamiętać o tym, by takie systemy dobrze umocować. Standardem jest, żeby siatka wytrzymała mężczyznę o wadze stu dwudziestu pięciu kilogramów. Jednak w rzeczywistości udźwig jest dużo mocniejszy dzięki dobrym splotom liny polipropylenowej.