W przypadku budynków, które znajdują się na przykład w centrach miast, gdzie dopływ światła jest ograniczony ze względu na duże zagęszczenie wysokich konstrukcji, idealnie sprawdzają się świetliki na dachu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich transparentnych materiałów do ich wykonania sprawiają, że wnętrza są o wiele lepiej oświetlone naturalnie. Wpływa to bezpośrednio na lepsze samopoczucie osób przebywających wewnątrz.
Wybór odpowiedniego rodzaju poliwęglanu
W fazie projektowania przestrzeni dachu, w tym świetlików, należy wziąć pod uwagę to, że będą one narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego też od lat unika się stosowania szkła w przypadku konstrukcji doświetlających. Zamiast tego wykonuje się świetliki z poliwęglanu. Mogą one wykorzystywać gotowe płyty z tego materiału lub specjalnie gięte elementy. Te pierwszy stosuje się w przypadku, kiedy świetliki będą mieć dużą powierzchnię wspieraną przez najczęściej aluminiową lub stalową konstrukcję. Natomiast gięty poliwęglan pojawia się w przypadku niewielkich okienek. Jest wtedy zaginany w formie półkuli, dzięki czemu do wnętrza napływa o wiele więcej światła naturalnego. Poliwęglan jest bardziej wytrzymały niż szkło. Nie ulega też uszkodzeniu nawet w przypadku gradobicia. Dlatego o wiele chętniej wykorzystywany jest do podobnych zastosowań. Kolejną jego zaletą jest łatwość kształtowania i docinania, co wpływa na możliwość zastosowania go nawet bardzo skomplikowanych projektach.
Świetliki na dachu są idealnym sposobem na doświetlenie wnętrz budynków znajdujących się nawet w centrach miast, gdzie dopływ światła słonecznego jest ograniczony ze względu na zagęszczenie wysokich konstrukcji. Do ich budowy obecnie najchętniej używa się poliwęglanu, który jest o wiele bardziej wytrzymały niż szkło. Bardzo łatwo można go też kształtować i dostosowywać do konkretnych projektów.