Solidność kół pasowych w mechanice

 

Od bieżników czołgów, przez przekładnie rowerowe, po żyłki, koła pasowe są używane wszędzie tam, gdzie wymagane są mechaniczne przekładnie. Wszystkie typy mechanizmów koła pasowego składają się z pewnego rodzaju elastycznego paska takiego jak łańcuch, lina lub pasek, obracającego się wokół obwodu koła, a koła pasowe mogą być niezwykle przydatne w różnych sytuacjach.

Do czego służą koła pasowe?

solidne koła pasoweKoła pasowe klinowe przekazują moc między osiami za pomocą paska klinowego i łącznika mechanicznego o trapezoidalnym przekroju poprzecznym. To, co wyróżnia koła pasowe klinowe od innych, to geometria rowków lub rowków umieszczonych na obwodzie koła pasowego. Łącznie te urządzenia oferują wydajne szybkie rozwiązanie transmisyjne, które jest odporne na poślizg i niewspółosiowość. Koło pasowe jest jedną z sześciu prostych maszyn. Zasadniczo wszystko, co jest kołem obracającym się wokół osi, aby wspomóc ruch paska to koło pasowe. Solidne koła pasowe jest w stanie bezawaryjnie pracować przez wiele lat. Koła zębate na rowerze, na przykład, są rodzajem koła pasowego, ponieważ kiedy się obracają, napędzają inne koła zębate na rowerze, które z kolei obracają tylnym kołem. Można użyć dwóch kół pasowych, aby utworzyć prosty system pasów i kół pasowych, w którym pas jest zapętlony między dwoma kołami pasowymi. Jedno koło pasowe jest kołem napędowym, a gdy się obraca, przenosi moc za pośrednictwem pasa poprzez tarcie lub zęby, obracając w ten sposób napędzane koło pasowe. Koła pasowe są prawdopodobnie najczęściej używane do podnoszenia ciężkich ładunków i przekazywania mocy między osie. Windy, dźwigi i łodzie używają kół pasowych, ponieważ koło pasowe zmienia kierunek przyłożonej siły na pas. Ponieważ lina lub pasek są zapętlone wokół obwodu koła pasowego, siła obiektu na jednym końcu liny może obrócić się wokół koła pasowego do drugiego końca.

Niektóre typy układów kół pasowych, takie jak blok i wózek, mogą zmniejszyć siłę potrzebną do podniesienia obiektu za pomocą układu ruchomych kół pasowych i pasów, co może być bardzo przydatne w sytuacjach dużego obciążenia. Koła pasowe są również jedną z kilku różnych metod przekazywania obrotów z jednej osi na drugą. Pasy i koła pasowe mogą być używane do przesyłania mocy na większe odległości i w zwężonych przestrzeniach. Te wszystkie cechy powodują wielką popularność tego rozwiązania.