Skuteczne metody na menopauzę

Im kobieta jest starsza, to tym mniejsze szanse ma na zajście w ciążę. Wiąże się to z jej cyklem menstruacyjnym, który w pewnym momencie zaczyna zanikać, aż do momentu menopauzy. Oznacza ona termin ostatniej miesiączki i rozpoczęcie nowego, już ostatniego etapu w życiu kobiety. W tym czasie jajniki przestają produkować komórki jajowe, a przysadka mózgowa nie produkuje żeńskich hormonów w takiej ilości jak wcześniej.

Jaką wybrać metodę na walkę z menopauzą?  

metody na leczenie menopauzyLekarze zalecają, aby kobieta urodziła swoje pierwsze dziecko przed trzydziestką, gdyż po niej powoli zaczyna spadać ilość jajeczek gotowych do zapłodnienia. Po trzydziestym piątym roku życia znacznie wzrasta ryzyko wad genetycznych i jest ono z każdym kolejnym rokiem coraz większe. Na około kilka lat przed menopauzą, kobieta doświadcza klimakterium, w trakcie którego spowalnia gospodarka hormonalna, by w końcu zakończył się cykl owulacyjny. Pierwszym dniem menopauzy jest data ostatniej miesiączki, po której kobieta nie może już zajść w ciążę. Metody na leczenie menopauzy są przeróżne, z których najskuteczniejsza jest terapia hormonalna. Polega ona na systematycznym przyjmowania określonej dawki syntetycznych, żeńskich hormonów płciowych, których brak odpowiada za wszelkie uciążliwe objawy menopauzy. Kobiety najczęściej skarżą się na uczucie gorąca, bezsenność, brak apetytu, czy duszności. Zażywając hormony szybko pozbędziemy się nieprzyjemnych objawów, ale jest to zawsze ingerencja w gospodarkę hormonalną. Naturalne sposoby na menopauzę może stosować każda kobieta bez konsultacji z lekarzem, bo opierają się one na zdrowym i aktywnym trybie życia. Z niektórymi objawami można walczyć, eliminując z diety mocną kawę, ostre potrawy, czy rezygnując z picia alkoholu, gdyż podnoszą one ciśnienie krwi wpływające na duszności i nagłe uczucie gorąca. Także picie ziół leczniczych może pomóc w walce z bezsennością, która dotyka ponad czterdzieści procent kobiet w okresie menopauzy.

Kiedy nie pomagają naturalne metody na zmniejszenie objawów menopauzy, to należy się skonsultować z lekarzem, który na podstawie wywiadu i wyników badań, dobierze najlepszą terapię. Menopauzy nie można wyeliminować, bo to naturalny stan, który kończy okres reprodukcyjny kobiety. Jej epicentrum znajduje się w mózgu, ale objawy obejmują całe ciało.