Skuteczne badanie wariograficzne

Większość osób, zapytana o to czy kłamie, z pewnością odpowie, że nie. Dzieje się tak, ponieważ nasze ego nas skutecznie broni przed niewygodną prawdą. Każdy z nas kłamie, więcej lub mniej, ale jest to powszechne zjawisko. Choć w dzieciństwie uczona nas, że nie wolno kłamać, to jednak od najmłodszych lat szkoliliśmy tą umiejętność.

Czy na wariografie można udowodnić kłamstwo?

wariograf - badania prawdomównościWiele osób oddałoby wiele za umiejętność odczytywania cudzych myśli, bo to skutecznie ochroniłoby nas przed oszustwami. Jednak na obecną chwilę jest to jedynie w zakresie fantastyki, ponieważ nikt tego nie potrafi, ale niektórzy umieją skutecznie odczytywać mowę ciała. W trakcie mówienia nasze ciało wysyła sygnały niewerbalne, które są zgodne z faktycznym stanem. Jeżeli mówimy prawdę, to nasze ciało daje potwierdzające sygnały, natomiast kiedy kłamiemy, to komunikat jest sprzeczny z tym co mówimy. Dla wprawnego obserwatora, takie zachowanie może dużo powiedzieć, bo zdradza faktyczne intencje. Jednak najskuteczniejszym sposobem na wykrycie kłamstwa jest wariograf – badania prawdomówności są wyjątkowo skuteczne, ponieważ wykonują j certyfikowani testerzy w warszawskim Instytucie Badań Wariograficznych. Jest to ogólnopolska instytucja, która specjalizuje się w wykonywaniu takich badań. Na podstawie wielu badań jednoznacznie stwierdzono, że skuteczność badania wariograficznego może wynosić nawet dziewięćdziesiąt pięć procent. To jedna z najlepszym metod na ocenę prawdomówności, dlatego też jest tak powszechnie stosowana. Korzystają z niej nie tylko osoby indywidualne, ale również instytucje sądowe i policja. Prawdomówność jest szczególnie ważna w trakcie rozpraw sądowych, dlatego też często małżonkowie podejrzani o zdradę poddają się temu badaniu. Co najważniejsze, nie można nikogo zmusić do badania poligraficznego, bo konieczne jest pisemne wyrażenie zgody.

Badania wariograficzne przeprowadzane są już od bardzo wielu lat, bo ich skuteczność jest bardzo wysoka pomimo upływu lat. Oczywiście dzisiejsze wariografy są znacznie bardziej nowoczesne niż wiele lat temu i dają lepsze rezultaty. Rejestrują reakcje fizjologiczne organizmu, które pojawiają się pod wpływem bodźców zewnętrznych i nie można ich oszukać. Nad odruchami ciała można zapanować, ale nad rytmem bicia serca już nie.