Sauna w domu? – czemu nie!

sauna

Domowe sauny stają się ostatnio coraz bardziej popularne także w Polsce. Wynika to w dużej mierze z tego, że obecnie sam dostęp do kabin saun jak i warunki jakie trzeba spełnić by móc taka saunę wybudować są w gruncie rzeczy bardo proste. Co jednak należy wiedzieć o saunach, jeśli chcemy taka wybudować i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy budowie by zapewniała ona duży komfort w trakcie korzystania? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Jaka sauna do domu – rodzaje saun

saunaChcąc wybudować saunę w domu należy zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie dostępnych jest wiele rodzajów kabin z sauną, a co za tym idzie by mieć pewność, że wybór będzie trafiony i będzie się dobrze sprawdzała w naszych warunkach domowych trzeba wiedzieć jakie są dostępne rozwiązania i czym się one charakteryzują.Według strony http://saunasc.pl  można wyróżnić takie sauny jak:

  • sauna parowa (łaźnia rzymska),
  • sauna infrared (sauna na podczerwień),
  • sauna sucha (sauna fińska),
  • sauna mokra,
  • biosauna.

Warunki panujące w tych saunach znacząco się od siebie różnią, a co za tym idzie maja one odmienny wpływ na organizm, co należy uwzględnić przy wyborze. My scharakteryzujemy tu te popularniejsze.

Sauna fińska – charakterystyka

SAUNA FIŃSKASauny fińskie charakteryzują się tym, że w ich wnętrzu panuje najwyższa temperatura, której zakres określa się na 80-120 stopni, a przy tym wilgotność powietrza w takiej saunie sięga tylko 10%. Taki efekt osiąga się poprzez stosowanie specjalnych pieców. Według informacji ze strony sauna-r.com zwykle jest to piec do sauny na drewno, który własnie jest zalecany do saun fińskich czy szwedzkich. W artykule na portalu muratordom.pl można przeczytać, że materiały wykorzystywane w tego rodzaju saunach to zwykle drewno odpowiedniego rodzaju. Do budowy sauny fińskiej stosuje się drewno, które ma niskie parametry przenikania cieplnego, dzięki czemu nie nagrzewa się ono mocno, co eliminuje ryzyko oparzenia. Ten rodzaj sauny ma pozytywne wpływ na stan zdrowia osób a astmą, problemami mięśniowymi, zapaleniem stawów czy po zawale jednak nie wcześniej niż na pół roku po zawale. Bardzo wysoka temperatura panująca w saunie fińskiej sprawia jednak, że w takiej saunie nie należy przebywać dłużej niż 12 minut, a i nie zaleca się korzystać z niej częściej niż raz na tydzień.

Sauna parowa – charakterystyka

SAUNA PAROWAW artykule na portalu budowlanym www.ekspertbudowlany.pl można przeczytać, że sauny parowe stanowią dobrą alternatywę dla osób, które źle znoszą pobyt w saunie fińskiej. W łaźniach parowych panuje zdecydowanie niższa temperatura, która sięga 45-65 stopni, a przy tym wilgotność w niej jest zdecydowanie wyższa – zwykle utrzymuje się na poziomie 65%, co sprawia, że odczuwalna temperatura jest wyższa. Duża wilgotność powoduje, że kabina z sauną parową musi być wykonana z materiałach odpornych na działanie wilgoci, co w praktyce oznacza że zwykle wykonane są one z szkła i płytek ceramicznych. Łaźnie parowe mają korzystny wpływ na stan zdrowia osób z chorobami górnych dróg oddechowych czy bólami reumatycznymi. Dotykowo korzystanie z takiej sauny pomaga oczyszczać skórę. Ciekawą opcją jest także możliwość odbywania kąpieli ziołowych czy aromaterapeutycznych. By korzystać z sauny parowo-ziołowej wystarczy dodać nieco ziół, które w kontakcie z gorącą parą będą uwalniać aromat. Fakt, że temperatura w saunie parowej jest niższa sprawia, że można przebywać w niej dłużnej – przez około 15 minut jak i że można z niej korzystać częściej.

Budowa sauny w domu – co należy uwzględnić?

sauna domowaZasadniczo jeśli chodzi o ograniczenia przy budowie sauny w domu to nie ma ich zbyt wiele. Saunę można wybudować w praktycznie każdym pokoju, bez konieczności wyznaczania na nią dodatkowego pomieszczenia, najczęściej jednak sauny stawia się w łazience, ponieważ jest to najbardziej praktyczne. By wybudować saunę należy wygospodarować odpowiednio dużą ilość wolnej przestrzeni, która uzależniona jest od wielkości samej kabiny. Te najmniejsze potrzebują około 90×90 wolnego miejsca, przez co w większości łazienek można je z powodzeniem ustawić. Jeśli mamy problem z rozplanowaniem układu warto skorzystać z takiego rozwiązania jakim jest kreator wnętrz. Na stronie regall.com.pl można przeczytać, że dzięki temu aranżacja wnętrza, które jest urządzone, a w którym chcemy zamontować saunę będzie zdecydowanie łatwiejsze. Poza koniecznością rozplanowania miejsca na saunę, należy także pamiętać o konieczności wykonania odpowiedniej wentylacji, która zagwarantuje prawidłowe działanie sauny.

Podsumowując temat o saunach

Wybudowanie sauny we własnym domu może być całkiem dobrym pomysłem. Poprawi ona stan naszego zdrowia jak i umożliwi zrelaksowanie się, by sauna była funkcjonalna musimy jednak zadbać o ty by odpowiednio wybrać jej rodzaj jak i o to by została ona poprawnie wykonana. 

One thought on “Sauna w domu? – czemu nie!

  1. Sauna we własnym domu jest na pewno świetnym pomysłem, jednak w polskich realiach, czyli małych mieszkankach po prostu nie ma miejsca na ich zamontowanie 🙁

Dodaj komentarz