Rozliczanie podatku z UE

Praca za granicą jest dla nas zazwyczaj bardziej opłacalna niż w naszym kraju. Natomiast niezależnie od tego, gdzie będziemy pracować w każdym z krajów zwłaszcza w UE należy się rozliczać z podatku. W jednych krajach robimy to już bardzo szybko, bo na początku roku. W innych z rozliczeniem musimy czekać jeszcze dosyć długo, bo dokumenty dostajemy dopiero w trzecim kwartale. Natomiast niezależnie od tego kiedy, to należ to zrobić. Często warto, gdyż możemy liczyć na zwrot podatku.

Zwroty podatkowe z krajów europejskich

zwrot podatku vat z ueNalicza się on od kwoty podatku jaką odprowadzamy. Jest wiele rodzajów podatku jednym z nich jest VAT. Jest on rozliczany w wielu przypadkach. Na przykład wówczas, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą za granicą ale nie mamy stałego miejsca prowadzenia działalności, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w kraju Unii Europejskiej . Inny przypadek jest wtedy, gdy podróżujemy służbowo. Każdy zakup jakiego dokonujemy na przykład zakup paliwa, opłaty drogowe lub inne koszty jakie ponosimy podczas podróży służbowej. Każdy zakup ma wspólnotowy kod i musimy pamiętać o pobraniu faktury, która będzie dowodem na to , iż danego zakupu dokonaliśmy. Terminy w przypadku o ubieganie się o zwrot podatku vat z ue są dosyć sztywne i nieprzekraczalne. Wniosek o zwrot takiego podatku należy złożyć w trzecim kwartale do konkretnego dnia miesiąca określonego w ustawie o podatkach. Jeśli jesteśmy raczej mniejszym przedsiębiorcą sprawę tego typu załatwimy w Urzędzie Skarbowym. Natomiast, gdy jesteśmy bardzo dużym przedsiębiorcą i mamy na przykład udziały w Państwie Polskim lub innym oraz posiadamy dochody liczone w milionach wówczas musimy udać się do specjalnego Urzędu Skarbowego tak zwanych dla największych podmiotów. W dzisiejszych cyfrowych czasach mamy możliwość również złożyć deklarację przez internet. Składamy wniosek o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonej w innym państwie członkowskim. Są przystosowane do tego specjalne druki.

Jeśli nie jesteśmy w stanie sami się rozliczyć zawsze mamy możliwość skorzystania z usług pełnomocnika. Jeśli go upoważnimy będzie on w stanie załatwić za nas wszystkie formalności. Składamy wówczas dołączyć oryginał pełnomocnictwa do składanego wniosku w tym samym urzędzie. W ten sposób będzie to dla nas wygodniejsze rozwiązanie.