Rodzaje zegarów sterujących układami elektrycznymi dla domu

Aby zminimalizować czynnik ludzki w zarządzaniu pracą urządzeń elektrycznych, wprowadzono udogodnienia, mające na celu całkowite wyeliminowanie konieczności kontrolowania ich przez ludzi. Jednym z najbardziej popularnych elementów instalacji elektrycznych stały się zegary sterujące. Dzięki nim mamy możliwość ustalenia automatycznej obsługi urządzeń, która zawiera zarówno funkcje włączania, jak i wyłączania. Jakie spotkamy rodzaje zegarów sterujących?

Wersje zegarów sterujących urządzeniami elektronicznymi

Zegar sterującyZegary tego typu są wykorzystywane w celu sterowania wieloma urządzeniami. Jednym z najczęściej spotykanych zastosowań jest zarządzanie godzinami włączania bojlera czy podgrzewacza do wody. Dobry zegar sterujący może nie tylko włączać i wyłączać urządzenie, ale także dbać o oszczędzanie energii w naszym domu. Istnieje kilka rodzajów zegarów sterujących. Jednym z nich są zegary analogowe, które nie posiadają funkcji programowania ani ekranu LCD. Znacznie bardziej popularnym rodzajem zegara sterującego są wersje z programatorem, czyli cyfrowe. Dzięki zastosowaniu elektronicznego modułu możliwe jest włączenie urządzenia o konkretnej godzinie oraz zaplanowanie cykli, które mogą być powtarzane codziennie. Wybór zegara cyfrowego i użycie jego funkcji programowalnych jest najlepszym wyjściem w sytuacji. Gdy nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie włączenia lub wyłączenia jakiegoś urządzenia. Tego typu urządzenie jest również niezwykle przydatne w sytuacji, gdy nie ma nas w domu, a urządzenie musi zostać włączone o konkretnej godzinie. Jedną z największych zalet urządzeń sterujących z programatorem jest możliwość ustalenia godzin trwania jednego cyklu, a tak wprowadzone ustawienie może zostać programowane w cyklu dziennym, miesięcznym czy rocznym. Dzięki temu odpowiednio wprowadzone ustawienia dają nam komfort, że zegar oraz programator pozostają urządzeniami praktycznie bezobsługowymi.

Zegary sterujące różnią się od siebie ilością kanałów, stopniem ochrony czy napięciem znamionowym. Wybierając dobry zegar, warto zwrócić uwagę na nowoczesne udogodnienia, takie jak możliwość podłączenia do smartfona czy laptopa. Program zegara może także symulować nasza obecność w domu, poprzez włączanie oświetlenia w różnych pomieszczeniach.