Rodzaje i właściwości włóczek

Robienie na drutach, szydełkowanie, filcowanie, szycie i inne robótki ręczne często wymagają od nas bardzo skrupulatnego doboru odpowiednich materiałów do zrealizowania konkretnego projektu. W zależności od oczekiwanego efektu robótek, konieczne jest dobranie włóczki o konkretnej grubości i rodzaju włókien, z których wykonany jest splot.

Jaką włóczkę wybrać?

polecane włóczki w sklepie onlineWachlarz materiałów, z których wykonywane są włóczki jest bardzo szeroki. Istnieją włóczki pochodzenia zwierzęcego, wykonane z włókien roślinnych oraz syntetyczne. Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi w robótkach ręcznych, których włókna pochodzą od zwierząt są między innymi moher, kaszmir, wełna oraz jedwab. Z kolei włóczki pochodzenia roślinnego wykonuje się przede wszystkim z bawełny oraz lnu. Włóczki z tworzyw sztucznych zazwyczaj są akrylowe lub poliestrowe. Rodzaj materiału, z którego wykonana jest włóczka determinuje cechy gotowego wyrobu, który z niej zrobimy. Wyroby z materiałów pochodzenia zwierzęcego są trwałe i dobrze zachowują ciepło, ale należy pamiętać, że wełna, moher, czy też kaszmir mogą spowodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Z kolei jedwab to materiał bardzo delikatny, źle znosi prucie i przerabianie jednego motka kilka razy, jest wrażliwy na światło słoneczne, a przy tym nie należy do najtańszych, dlatego wykonując robótki przy użyciu tego materiału należy być bardzo ostrożnym. Jeśli przyjrzeć się włóknom roślinnym, to wyroby z lnu doskonale nadają się na przykład do tworzenia odzieży letniej z uwagi na właściwości chłodzące. Lniane tkaniny są cienkie i sztywne, natomiast bawełna jest miękka, bardzo wytrzymała, tania i dość wszechstronna jako materiał. Wyroby akrylowe i poliestrowe mają właściwości hipoalergiczne i dobrze utrzymują ciepło, ale mają tendencje do mechacenia i nie przepuszczają powietrza, przez co noszenie syntetycznych ubrań może powodować dyskomfort związany z nadmierną potliwością. Aby dobrać odpowiedni materiał dla naszych wyrobów, warto przejrzeć polecane włóczki w sklepie online. Szeroka gama dostępnych towarów z pewnością pozwoli nam znaleźć produkt zgodny z naszymi wymaganiami.

Przy doborze materiału, z którego wykonany będzie nasz projekt warto kierować się pewnymi niezmiennymi kryteriami. Jeśli efekt końcowy naszej pracy ma być niewielkich rozmiarów, zdecydowanie powinniśmy użyć odpowiednio cienkiej włóczki, ponieważ grubszy materiał szybciej się zużywa i przy jego użyciu robótki są mniej precyzyjne. Analogicznie dla dużych projektów znacznie lepiej sprawdzą się grubsze sploty, gdyż użycie cieńszych znacznie wydłuży czas pracy.