Prowadzenie zajęć z integracji sensorycznej

Zajęcia z integracji sensorycznej adresowane są w szczególności do dzieci, które mają określone problemy. Nieprawidłowa integracja sensoryczna wiąże się z tym, że dziecko może mieć określone zaburzenia. Pamiętajmy o tym, że dzieci uczą się określonych zachowań, analizowania tego, co mówią im konkretne zmysły. W niektórych przypadkach można zdecydować się na fachową pomoc w gabinecie kompetentnej osoby prowadzącej zajęcia z integracji sensorycznej.

Wyposażenie gabinetu do zajęć z integracji sensorycznej

integracja sensoryczna poznańBardzo ważne jest to, aby gabinet terapeuty był odpowiednio wyposażony. Z pewnością znajdziemy tam huśtawkę, klocki, piłki, jak i liczne przedmioty służące do wesołej zabawy, pomagające jednocześnie dziecku rozwijać się w określonych dziedzinach. Takie sprzęty i urządzenia powinny być zakupione u sprawdzonego producenta, cieszącego się szerokim uznaniem. Muszą być całkowicie bezpieczne. Integracja sensoryczna Poznań musi się odbywać w odpowiednich warunkach. Podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń terapeuta integracji sensorycznej powinien czuwać nad bezpieczeństwem dziecka i dbać o to, aby nie stało się nic złego. Takie zajęcia skupiają się na konkretnych problemach. Może być to chociażby problem z koordynacją ruchową, problem z koncentracją uwagi. Bardzo ważne jest to, aby przed rozpoczęciem zajęć przeprowadzić diagnozę. Zazwyczaj jest to kilka spotkań podczas których specjalista integracji sensorycznej ocenia, czy rozwój dziecka jest prawidłowy, czy też pewne jego dziedziny wymagają zdecydowanego usprawnienia. Diagnozę integracji sensorycznej robi się nie tylko ze względu na pojawiające się problemy dotyczące funkcjonowania dziecka. Może zrobić ją każdy rodzic, który chce poznać swoje dziecko jeszcze lepiej i dowiedzieć się, jak pracować nad ewentualnymi niedociągnięciami.

Zajęcia z integracji sensorycznej są bardzo pomocne. Jeśli chcemy zapisać dziecko na taką terapię, powinniśmy udać się do fachowca, który ma uprawnienia do prowadzenia zajęć z SI. Bardzo ważne jest to, aby dysponował przestronną i dobrze wyposażoną salą. Wszystkie sprzęty w sali muszą być bezpieczne. Powinny spełniać normy bezpieczeństwa, posiadać niezbędne atesty. Są to sprawy niewątpliwie ważne i należy na to zwracać uwagę. Zajęcia z integracji sensorycznej przynoszą bardzo dobre efekty, jeśli są właściwie prowadzone, przez kompetentną osobę.