Porady jak mieć piękny trawnik w ogrodzie

Własny ogród jest marzeniem każdego z nas. Jego podstawą jest piękny i zadbany trawnik. To właśnie on powoduje, że przestrzeń naszego ogrodu staje się przytulna a spędzany w nim czas staje się wyjątkowymi chwilami. Aby móc cieszyć się pięknym zielonym trawnikiem, musimy odpowiedniego o niego zadbać. Jak zatem powinniśmy pielęgnować trawnik w naszym ogrodzie?

Niechciani goście

siatka przeciw kretomNajwiększym utrapieniem posiadaczy własnych ogrodów są krety. Te małe zwierzęta, chcąc wydostać się na powierzchni ziemi niszczą nasz trawnik, tworząc na nim mniejsze bądź większe kretowiska powodujące, iż traci on swój urok. Istnieje wiele metod na walkę z nimi lecz jak się okazuje żadna nie jest na tyle skuteczna aby rozwiązać ten problem raz na zawsze. Jedną z najbardziej skutecznych okazuje się siatka przeciw kretom. Jest to idealne rozwiązanie dla osób które dopiero myślą o założeniu ogrodu. Jej zastosowanie polega na ułożeniu warstwy siatki pod powierzchnią trawnika. Dzięki temu zapobiega ona przedostawaniu się kretów co sprawia, że możemy się cieszyć idealnym trawnikiem pozbawionym kretowisk. Prawidłowo ułożona siatka na krety sprawi, że raz na zawsze pozbędziemy się tego problemu, dzięki temu zasiany trawnik będzie gładki i estetyczny.

Prawidłowe strzyżenie

kosiarkaJedną z prac, którą musimy wykonywać regularnie aby nasz trawnik był zawsze w idealnym stanie jest jego przycinanie. Koszenie trawnika jest ważnym elementem jego pielęgnacji. Powoduje nie tylko, że trawa ma odpowiednia długość lecz także poprawia jej kondycję. Warto aby podczas wykonywania tego zabiegu zadbać o to aby skoszona trawa była zbierana do pojemnika kosiarki, gdyż pozostawienie jej spowoduje, iż gnijąc może negatywnie wpłynąć na rosnącą trawę. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni dobór sprzętu. Według artykuły na portalu www.wiescidladomu.pl decydując się na zakup kosiarki, powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • wielkość trawnika
  • jego ukształtowanie
  • rozmieszczenie elementów które się na nim znajdują

Dzięki dokładnemu połączeniu tych elementów, dobierzemy sprzęt który idealnie sprawdzi się w naszym ogrodzie a co najważniejsze będzie niezawodny. Gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć decyzji związanej z wyborem odpowiedniej kosiarki, powinniśmy udać się jednego ze sklepów ogrodniczych, którego pracownik poleci nam kosiarkę najlepiej dopasowana do naszych potrzeb. Pomimo, iż ta czynność wydaje się męcząca stanowi ona idealną okazję do relaksu na świeżym powietrzu, umożliwi także oderwanie się problemów dnia codziennego.

Odpowiednia ilość wody

wążDbając o nasz trawnik, nie możemy zapominać o dostarczeniu odpowiedniej ilości wody, dzięki której będzie się on rozwijał. Najlepszym rozwiązaniem okażą się dostępne na rynku systemy nawadniania. Dzięki nim nasz trawnik będzie stale zaopatrzony w wodę. Takie systemy składają się z zamontowanych w ziemi układów rur i zraszaczy, które sprawiają, że nie musimy sami podlewać całego trawnika. Odpowiednie nawadnianie ogrodów wymaga nie tylko zainstalowania takiego systemu ale także właściwej wiedzy na temat potrzeb danych roślin. Jeśli nie wiemy jak za to zabrać powinniśmy przy jego zakupie zapytać o niezbędne nam informacje, które pomogą w prawidłowym utrzymaniu całego ogrodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli cieszyć intensywną zielenią naszego ogrodu. Przykładem zastosowania takich systemów mogą być warszawskie skwery i parki, które urzekają swą zielenią.

Estetyczna całość

trawnikChcąc aby nasz ogród tworzył spójną i estetyczną całość nie możemy zapomnieć, iż nie tylko trawnik zapewni nam ten efekt. Pielęgnacja ogrodów wymaga wielu działań, związanych z dbaniem o znajdujące się w nim rośliny. Zabiegi te polegają przede wszystkim na trosce o znajdujące się rośliny i drzewa, wymagające regularnego przycinania czy nawożenia. Dzięki temu nasz ogród stanie się wymarzoną przestrzenią w której będziemy mogli spędzać wolny czas, spotykać się ze znajomymi czy oddawać się zabawie z dziećmi lub wnukami. Wszystkie te elementy złoża się na ostateczny efekt w postaci pięknego i zadbanego ogrodu, który sprawi wrażenie na każdym kto do niego wejdzie.

Podsumowując

Odpowiednia pielęgnacja trawnika wymaga prowadzenia szeregu działań, dzięki którym będzie on nie tylko estetycznie wyglądał. Warto pamiętać, iż poza tym należy zadbać także o resztę naszego ogrodu, tak by stanowił on jedną całość. Dobrze zadbany ogród stanie się idealnym miejscem w którym będziemy mogli odetchnąć od biegu życia codziennego a także spędzić czas z rodziną. Tworząc ogród warto pamiętać o wszystkich opisanych wyżej elementach, ponieważ pominięcie któregoś z nich może spowodować, iż nie osiągniemy wymarzonego efektu.  

One thought on “Porady jak mieć piękny trawnik w ogrodzie

  1. Jeśli chodzi o trawnik w ogrodzie, to nie jest łatwo sprawić, aby prezentował się on nienagannie. Ciągle te krety, do tego upalne lata, przez co trzeba podlewać, aby wyglądał zawsze świeżo i słońce nie zmieniło jego kolor na żółty.

Dodaj komentarz