Poprawienie stanu reflektorów nie jest trudne!

 

Użytkując kilku- lub kilkunastoletnie auto często spotykamy się z problemem słabo oświetlających drogę lamp. Problem ten często utrudnia życie kierowcy, szczególnie w nocy lub w niekorzystnych warunkach pogodowych. Na szczęście istnieją sposoby na doprowadzenie lamp do właściwego stanu. 

Jak odnowić zniszczone reflektory?

renowacja lampZ biegiem czasu, pod wpływem warunków atmosferycznych, przejrzystość plastikowych kloszy lamp stopniowo maleje. Lampy znajdujące się z przodu auta są nieustannie narażone na wpływ piasku, kamyków, zimą soli drogowej oraz innych środków poprawiających bezpieczeństwo na drodze. Do tego dochodzi jeszcze działanie światła słonecznego. Wszystko to powoduje, że plastik z przezroczystego staje się biało-mleczny, szary, lub nawet żółtawy. Na szczęście aktualne zdobycze techniki pozwalają już na przeprowadzenie prostego zabiegu, jakim jest renowacja lamp. W wyspecjalizowanych zakładach detailingowych możemy umówić się na tego typu usługę. Jej koszt to zazwyczaj około kilkuset złotych, natomiast czas trwania to zazwyczaj kilka godzin, w zależności od stopnia zniszczenia materiału. Po odebraniu auta możemy się cieszyć reflektorami, które zazwyczaj wyglądają jak nowe. Dla lepszego efektu możemy także zainwestować w regenerację odbłyśników oraz żarówki lepszej jakości, dające na przykład zimną barwę światła, a nie standardową – żółtawą. Należy jednak pamiętać, aby żarówki miały odpowiednią homologację, aby uniknąć problemów w przypadku kontroli policji, stłuczki, czy zwykłej okresowej wizyty w celu przejścia okresowego przeglądu technicznego pojazdu. Zadbanie o reflektory, które są niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów zewnętrznego wyposażenia auta, pozwoli cieszyć się wystarczająco dobrze oświetloną drogą i poboczem nawet podczas ciemnych nocy, a widoczność może być porównywalna z tą osiąganą w autach wyposażonych w oświetlenie ksenonowe lub ledowe dające jasne światło o zimnej barwie.

Reasumując, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa warto zadbać o dobry stan reflektorów w swoim aucie. Jest to część, która nie zużywa się szybko i jej naprawa jest stosunkowo niedroga, zatem raz na kilka lat należy odpowiednio odnowić lampy, aby cieszyć się ich poprawnym działaniem przez długi czas.