Podzespoły elementów automatyki przemysłowej

Pneumatyka jest dziedziną nauki i techniki, która zajmuje się prawami rządzącymi przepływem sprężonego powietrza. Siłowniki należą do elementów realizujących przetwarzanie energii czynnika roboczego, czyli sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Dzięki temu możliwe jest użycie tych pneumatycznych układów napędowych do wprawiania w ruch mechanizmów i elementów maszyn.

Pracujące liniowo elementy pneumatyczne

siłowniki pneumatycznePrzeciętny człowiek może nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo pomocne mu są siłowniki pneumatyczne. Elementy te są licznie obecne w przemyśle, ale też i w najbliższym otoczeniu człowieka. Siłowniki pneumatyczne są wykorzystywane jako podzespoły elementów wykonawczych, linii produkcyjnych czy dźwigni. Umożliwiają przesuwanie, przemieszczanie, obracanie oraz ogólne poruszanie elementami w automatyce przemysłowej. Często spełniają także funkcję elementów dociskowych. W kategorii siłowników pneumatycznych można rozróżnić wiele ich typów. Zasadniczo siłowniki te klasyfikuje się pod względem budowy i zasady działania. Mogą różnić się pod względem: typu ruchu roboczego (np. siłowniki liniowe, krzywoliniowe czy kątowe), typu elementu roboczego (np. mieszkowe, workowe, tłokowe, nurnikowe, membranowe) lub też zastosowania tłoczyska (jedne występują z tłoczyskiem a inne bez). W siłownikach jednostronnych sprężone powietrze wytwarza siłę, która powoduje zadziałanie siłownika wyłącznie w jednym kierunku. Konkretna aplikacja wpływa na to, czy wykorzystana siła jest ciągnąca lub pchająca, natomiast sprężyna zwrotna zapewnia powrót do położenia pierwotnego, czyli spoczynkowego.

Podsumowując, siłowniki pneumatyczne to narzędzia, które są niezbędne w wykonywaniu większości prac w przemyśle maszynowym. Podstawowym ich przeznaczeniem jest wprawianie w ruch maszyn, które zastępują siłę mięśni człowieka. Chodzi przede wszystkim o maszyny działające jednostajnie i regularnie.