Planowanie budowy basenu

Basen w przydomowym ogródku to coś o czym marzy chyba każdy z nas. Są to marzenia z rodzaju tych możliwych do zrealizowania. Nie obejdzie się jednak bez odpowiednich funduszy, zaplanowania całego przedsięwzięcia w jak najlepszy możliwy sposób i przede wszystkim wolnej powierzchni, na której powstanie nasz basen. Może się to okazać ponad nasze siły i możliwości i będziemy zmuszeni, aby ktoś kto zna się na rzeczy zrobił to za nas. Jest to w końcu projekt kosztowny i bardzo wymagający. 

Etapy budowy basenu

budowa basenuNajważniejsze są chyba etapy początkowe, czyli samo planowanie i zrobienie wstępnego kosztorysu. Później musimy zastanowić się nad wieloma aspektami. Przede wszystkim jaki chcemy, aby basem miał kształt i z czego będzie zrobiony. Musimy także pamiętać o wielu akcesoriach,które będą nam niezbędne do jego czyszczenia i konserwacji. Najtrudniejszym momentem poza całym planowaniem będzie na pewno początek realizacji tego planu. Budowa basenu jest bardzo kłopotliwa, ale możemy większość etapów wykonać samodzielnie. Możemy także co jest bardzo wygodne zlecić to komuś kto zajmuje się tym zawodowo. Wiadomo jednak, że wtedy ogólny koszt będzie jeszcze wyższy niż w przypadku samodzielnej pracy. Wybór odpowiedniego materiału pod nieckę i jej przygotowanie to etap, który spokojnie każdy z nas wykona sam. Kolejny, czyli montaż całej instalacji to już sprawa, którą lepiej jest zlecić fachowcowi. Może być to hydraulik lub osoba, która montuje takie systemy docelowo w basenach. Później zostaje nam tylko zabezpieczenie powierzchni, ułożenie płytek lub innego materiały, który będzie ozdabiał nasz basen. Będziemy musieli wykończyć też teren wokół basenu, by wszystko wyglądało bardzo schludnie i elegancko. Warto basen zaplanować w takim miejscu, by przez większość dnia był nasłoneczniony, a woda sama się nagrzewała. Warto też pomyśleć o miejscu bez bezpośredniego sąsiedztwa drzew. Nie chcemy, aby non stop ktoś musiał wyciągać z niego liście i odtykać zapchane instalacje. 

Jak widać zaplanowanie budowy basenu, jest niemal tak samo istotne jak sama jego budowa. Może nawet istotniejsze, bo gdy źle coś zaplanujemy to ciężko będzie na etapie realizacji to naprawić. Koszty od razu będą wyższe, a może być to kłopotliwe, jeśli mieliśmy do dyspozycji jakąś konkretną kwotę i nie mamy zapasu gotówki. W każdym razie basen w ogrodzie to marzenie niejednego z nas i istnieją sposoby, by takie marzenie szybko zrealizować.