Place zabaw w placówkach edukacyjnych

 

Właściwe wyposażenie przedszkoli oraz szkół podstawowych jest niesamowicie ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. To właśnie na tym etapie uczą się one ogromnej ilości zachowań potrzebnych w późniejszych etapach życia oraz wspierających prawidłowy rozwój zarówno umysłowy, jak i fizyczny. Dlatego też zapewnienie odpowiednich warunków w miejscach w których spędzają statystycznie większość czasu jest bardzo ważne.

Place zabaw w placówkach edukacyjnych

plac zabaw - cennik produkcjiWszelkiego rodzaju szkoły i przedszkola pozwalają dzieciom na integrację, przez co uczą się one podstawowych umiejętności społecznych i zachowań obowiązujących w większych grupach. Jest to bardzo ważne, gdyż dzieci wychowywane w ten sposób są znacznie bardziej socjalne, przez co w przyszłości łatwiej nawiązuje się im kontakty interpersonalne. Jednym z ważniejszych elementów w życiu każdego dziecka jest także nabycie umiejętności rozwiązywania problemów oraz połączenia tego z czynnościami fizycznymi. Idealnie do tego nadają się place zabaw, które wbrew pozorom posiadają bardzo wysokie walory edukacyjne. Wiele elementów na placach zabaw uczy podstawowych zasad fizyki, dzięki czemu dzieci są w stanie podświadomie lepiej zrozumieć działanie świata. Chociażby standardowe huśtawki uczą zasady działania wahadła, huśtawki typu ważki uczą o środku ciężkości i dźwigni, a karuzela doskonale prezentuje działanie siły odśrodkowej. Place zabaw przy okazji pozwalają na skuteczniejsze rozwijanie ciał maluchów. Dzisiaj praktycznie każde przedszkole czy szkoła powinny posiadać plac zabaw – cennik produkcji takiej konstrukcji waha się w zależności od ilości atrakcji i materiału z jakich są wykonane. Bezpieczniejsze i tańsze najczęściej będzie drewno, które wybierane jest zdecydowanie częściej od metalu. Koszt wzniesienia takiego placu nie jest jednak aż tak wysoki, a każda placówka edukacyjna powinna go posiadać by uczyć i zabawiać dzieci do niej uczęszczające.

Dzieci z placówek posiadających place zabaw najczęściej są zdecydowanie bardziej zadowolone i ich zdolności manualne stoją na wyższym poziomie. Dzisiaj można zauważyć już że coraz więcej takich placówek posiada place zabaw, co jest bardzo dobrym krokiem w stronę rozwoju oświaty. Należy jednak pamiętać by odpowiednio dostosować taki plac pod grupę wiekową.