Odzież dla profesjonalnych outdoorowców

Nie wszystkie elementy odzieży wojskowej nadawały się do noszenia w trakcie wypraw terenowych. Niektóre wypady survivalowe odbywały się w trudnych warunkach, zarówno latem jak i zimą, dlatego też odzież noszona przez weteranów wypraw zwykle była dość zróżnicowana. Ciężkie, zimowe warianty umundurowania były jednak dość rzadko spotykane, gdyż survivaliści preferowali znacznie lżejsze i wygodniejsze mundury całoroczne.

Odzież wojskowa dla survivalistów

odzież taktyczna bushcraftowaCałoroczne umundurowanie, mimo pozornych podobieństw do kompletów przeznaczonych dla operatorów działających w trudnych warunkach, było wykorzystywane głównie jako mundur garnizonowy. Niemal cała odzież taktyczna bushcraftowa, którą polecali weterani wypraw terenowych należała więc do umundurowania całorocznego. Ten rodzaj odzieży również szyty był z wytrzymałej cordury, choć w tym wypadku posiadała ona znacznie mniejszą gęstość i wagę, jak również i sztywność, dzięki czemu była znacznie wygodniejsza niż grubsze i mniej elastyczne umundurowanie terenowe. Bardzo popularne były koszule typu Combat Shirt, zwłaszcza w krojach posiadających krótkie rękawy. Były bowiem bardzo wygodne, aczkolwiek dobrze przepuszczały powietrze i chroniły użytkownika przed nagłymi zmianami temperatury dzięki termoaktywnym materiałom, jakie były używane do ich szycia oprócz standardowej tkaniny z cordury. Podobnie popularnym elementem odzieży były spodnie, posiadające integralne lub wymienne ochraniacze kolan. Nie odróżniały się zbytnio od standardowych spodni wojskowych, choć zastosowanie ochraniaczy pozwalało na uniknięcie wielu obrażeń, mogących powstać w trakcie prac terenowych. Tego typu spodnie stawały się standardowym elementem umundurowania w wielu formacjach wojskowych, gdyż ochraniacze w spodniach ograniczały ruch w znacznie mniejszym stopniu niż odmiany zakładane na kolana, i nie mogły zsunąć się z nóg podczas chodzenia.

Odzież wojskowa dla survivalistów i miłośników outdooru była również dostępna w wariantach kamuflażu przeznaczonych właśnie do poruszania się w terenie, i była łatwo odróżnialna od umundurowania dla wojsk lądowych. Kamuflaże terenowe były również doceniane przez wielu myśliwych i profesjonalnych leśników, gdyż mimo iż nie zapewniały pasywnego maskowania tak jak miało to miejsce w przypadku kamuflaży wojskowych.