O czym nie można zapomnieć podczas wykończania balkonu?

balkon

Dla osób mieszkających w bloku balkon stanowi namiastkę własnego ogrodu, to właśnie tam hodują rośliny,spędzają wolny czas, oraz spotykając się ze znajomymi. Wielu właścicieli planując jego remont, zastanawia się jaki powinien być jego efekt by balkon wyglądał nie tylko ładnie, ale był jak najbardziej użyteczny a przy tym umożliwił nam radość z komfortu użytkowania go w letnie ciepłe dni.


Najważniejszy jest spód

balkonPierwszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest zastanowienie się co chcemy położyć na jego podłogę. Do wyboru mamy wiele różnych opcji, jedną z nich jest zastosowanie płyt tarasowych, są to specjalne podesty wykonane zazwyczaj z drewna zapewniające miłe odczucia dla stóp a także wrażenie większej powierzchni. Należy jednak pamiętać, iż nie można ich stosować wszędzie wymagają bowiem odpowiedniej ilości odstępu od podłoża na którym są stosowane, spowodowane jest to koniecznością odprowadzenia wody opadowej. Jeżeli więc nasz balkon nie posiada odpowiedniego odwodnienia warto wziąć pod uwagę wyłożenie balkonu płytkami tarasowymi. Są to typowe płytki tarasowe, z tą różnicą iż zazwyczaj są mrozoodporne i posiadają właściwości antypoślizgowe. Dodrze wykonana podłoga naszego balkonu będzie stanowić także element dekoracyjny, który połączony z dobrze wykonanymi jego ścianami idealnie odda charakter tego miejsca.

Należyte bezpieczeństwo

balustrady nierdzewneKolejną bardzo ważną sprawą jest wybór odpowiedniej balustrady, to właśnie ona chroni nasze bezpieczeństwo podczas spędzania wolnego czasu na balkonie. Według budujesz.info jej odpowiedni wybór musi uwzględniać następujące elementy :

  • wielkość i kształt balkonu,
  • wysokość,
  • liczba użytkowników balkonu,
  • posiadanie dzieci lub zwierząt.

Należy pamiętać, że nie warto na tym oszczędzać, od jej wykonania i prawidłowego montażu zależy bowiem bezpieczeństwo i komfort korzystania z balkonu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są balustrady nierdzewne. Ich podstawowym walorem jest fakt, iż nie ulegają one korozji zapewniając trwałość i niezawodność na długie lata. Ważną kwestią jest ich montaż, teoretycznie może się wydawać to bardzo łatwą czynnością, nic bardziej mylnego montaż takiej balustrady wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także odpowiednich umiejętności i specjalnych narzędzi. Warto więc kupując balustradę zapytać sprzedawcę o możliwość fachowego jej montażu, taką ofert posiada większość sklepów w województwie świętokrzyskim. Jeśli zależy nam na wyjątkowej jakości tej usługi, oraz przystępnej cenie, warto wybrać jedną z kieleckich firm oferujących montaż balustrad.

Pora na detale

balkonW chwili gdy mamy już zamontowaną balustradę i wyłożoną posadzkę naszego balkonu pora zająć się jego wykończeniem. Jednym z najważniejszych elementów na tym etapie jest prawidłowy montaż profili okapowych na nasz balkon, oprócz estetycznego efektu wykończenia szczególnie widocznego z zewnątrz stanowią one także zaporę zapobiegającą wyciekaniu wody, ale także przypadkowemu wypadaniu różnych przedmiotów. Na rynku są dostępne różne typy profili od najzwyklejszych wykonanych z zwykłych tworzyw takich jak plastik, aluminium. Istnieją również dodające wyjątkowego efektu gięte czy nawet kute przez osoby zajmujące się kowalstwem artystycznym, stanowiące dodatkową dekorację balkonu.

Kłopotliwa woda

balkonBardzo często można zauważyć niszczejące betonowe elementy konstrukcji balkonu czy tarasu, powodem jest spływająca woda, która niszczy beton. Aby temu zapobiec stosuje się specjalne okapniki balkonowe, które odprowadzają wodę zapobiegając jej spływaniu po murze. Pozwala to także na uniknięciu kłopotów związanych ze skargami sąsiadów na kapiącą z naszego balkonu wodę. Lecz stanowią ochronę balkonu przed deszczem i śniegiem.

Podsumowując

Jak widać wykończenie nawet małego balkonu wymaga dużej wiedzy specjalistycznej i fachowego sprzętu. Tak wykonany balkon stanie się nie tylko dodatkową przestrzenią za naszym oknem, ale także idealnym miejscem wypoczynku w gronie rodziny czy znajomych, przed którymi będziemy mogli się nim pochwalić.

Dodaj komentarz