Meble szkolne dostosowane do wieku ucznia

Najważniejszym aspektem doboru mebli szkolnych powinna być ich ergonomia. To oczywiste, że dla zerówkowiczów potrzebne są zupełnie inne i znacznie mniejsze stoliki i krzesła niż ławki odpowiednie dla licealistów. Coraz częściej katalogi mebli szkolnych zawierają nie tylko tradycyjne, twarde krzesła, ale tapicerowane krzesełka, czy meble wielofunkcyjne podobne do retro ław szkolnych w jakich zasiadali nasi rodzice.

Ergonomia szkolnych mebli

meble szkolneZe względu na dużą rozpiętość wiekową, a więc i fizjonomiczną uczniów uczących się na wszystkich etapach szkolnych, od zerówkowiczów do studentów, meble szkolne posiadają specjalne grupy oznaczane kolorami. Jest to klasyfikacja narzucona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu specjalną dyrektywą mającą na celu ochronę zdrowia uczniów. Na jej podstawie należy dobierać meble do poszczególnych klas. Idąc za klasyfikacją klorystyczną dla żłobków i przedszkoli odpowiednie są krzesła i stoliki w kolorach białym, pomarańczowym oraz fioletowym. Do szkół podstawowych powinny trafiać kolejno meble z oznaczeniem żółtym, czerwonym oraz zielonym i niebieskim. Natomiast „niebieskie” i „brązowe” meble szkolne to rozwiązania dla licealistów. Szkoły dobierając meble sugerują się wytycznymi ministerstwa. Jednak oprócz dyrektywy dla władz szkolnych ważna jest też wytrzymałość zakupionego wyposażenia sal. Wszystkie ogólnodostępne meble będą intensywnie eksploatowane przez dziesiątki uczniów od września do czerwca. A więc muszą mieć wysoką wytrzymałość na uderzenia i otarcia, by jak najdłużej mogły służyć uczniom i nie wymagały szybkiej wymiany. Natomiast jeśli chodzi o wyposażenie sal dla najmłodszych uczniów konieczne jest zadbanie o ich bezpieczeństwo. Dlatego meble z pierwszych trzech kategorii kolorystycznych powinny posiadać zaokrąglone brzegi.

Podstawowe wymagania dla mebli szkolnych określone ministerialną dyrektywą to całkowita podstawa jaką muszą spełnić meble oddane w ręce uczniów. Jednak coraz częściej można spotkać dodatkowe wymagania dla mebli szkolnych stawiane przez programy dofinansowujące szkoły. Dlatego warto szukać różnorodnych ofert, nie tylko od lokalnych producentów, ale również od importerów, którzy pomogą dobrać meble do programów zapewniających dodatkowe bonifikaty.