Materiały do izolacji domu energooszczędnego

W przypadku budowy energooszczędnego domu ważne są nie tylko materiały, z którego zostanie on wybudowany (chodzi mi tutaj o pustaki/cegły), ale również materiały wykorzystane do jego izolacji, ponieważ to właśnie ona sprawia, że ciepłe powietrze w większym lub mniejszym stopniu ucieka z budynku. Jaki więc rodzaj izolacji wybrać, aby tego ciepła uciekało jak najmniej? Czy jest izolacja, dzięki której zyskamy dodatkowe korzyści? Ile trzeba zapłacić za dobrą izolację?

Wybieramy najlepsze materiały do izolacji budynków

natrysk pianki docieplającejJeszcze jakiś czas temu wiele osób do izolacji budynków używało styropianu lub wełny, co w przypadku domów energooszczędnych się nie sprawdzało, ponieważ powstawały tak zwane mostki termiczne, poprzez które uciekało ciepłe powietrze a dom wcale nie spełniał naszych oczekiwań. Na szczęście od niedawna na rynku pojawiła się nowa, innowacyjna metoda ocieplania domów a mianowicie mam tutaj na myśli izolacje natryskowe. Co to jest i na czym polega? Otóż izolacje natryskowe jak sama nazwa wskazuje natryskuje się na powierzchnię, którą chcemy zaizolować. Natrysk pianki docieplającej (bo to właśnie ona jest materiałem wykorzystywanym w tego rodzaju izolacji) odbywa się przy użyciu specjalnych urządzeń, dlatego nie możliwe jest wykonanie tego rodzaju izolacji samemu. Jednak metoda ta ma wiele korzyści i pomimo swojej jak na razie, dosyć wysokiej cenie coraz większą liczbę zwolenników. Największą korzyścią jaką zyskujemy wybierając tę metodę izolacji jest to, że ciepło nie ucieka z naszego budynku, ponieważ piana poliuretanowa idealnie przylega do każdej powierzchni zwiększając przy tym swoją objętość, dlatego też mamy pewność, że dotrze do każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Poza tym jest ona w 100% bezpieczna zarówno dla człowieka jak i dla naszych pupili. Piana jest materiałem posiadającym takie właściwości, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia i jest to drugi duży plus tego rodzaju izolacji.

Sama zamierzam wybudować dom i już wiem na jaki rodzaj izolacji się zdecyduję. Izolacje natryskowe to idealne rozwiązanie w przypadku budowy domu energooszczędnego a w przypadku połączenia ich z rekuperacją nasze korzyści będą jeszcze większe. Dlatego zanim postanowimy się budować, warto przemyśleć nieco droższą metodę izolacji, aby móc cieszyć się ciepłem w domu nawet przez wiele lat, ponieważ piana poliuretanowa nie traci swoich właściwości.