Liny żeglarskie z włókien sztucznych

 

Rozwój technologiczny i pojawienie się sztucznym materiałów wywarło ogromny wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Często sztuczne włókna wypierają te naturalne, co niekoniecznie jest czymś złym – nowy materiał cechują odmienne właściwości i w wielu przypadkach sprawdzają się one lepiej niż tradycyjne rozwiązania. Dla przykładu, liny sztuczne w większości przypadków całkowicie wyparły naturalne stosowane w żeglarstwie.

Polipropylen – materiał na liny kotwiczne i cumy

liny polipropylenoweWspółcześnie liny z włókien naturalnych stosuje się przede wszystkim na statkach zabytkowych oraz na ich replikach. Większość naturalnych włókien sztywnieje pod wpływem wilgoci, a nawet butwieje i gnije, co jest wyjątkowo niebezpieczne przy złej pogodzie i długich rejsach. Inaczej jest w przypadku lin wykonanych z włókien sztucznych, jak polipropylen, poliamin czy polietylen. Nie są to jedyne sztuczne materiały, stosowane do wyrobu lin, a jedynie kilka najpopularniejszych. Osoby spoza żeglarskiego środowiska zapewne nie zdają sobie nawet sprawy, że na jednej jednostce pływające można natrafić na wiele różnych rodzajów lin. Wynika to z tego, że każdy materiał cechują odmienne właściwości, tak więc sprawdzają się najlepiej w pewnych określonych zastosowaniach. Na przykład liny polipropylenowe, elastyczne, odporne na ścieranie i niepływające, to bardzo dobry materiał do wykonania cum oraz lin do kotwiczenia. Nie sprawdziłyby się tu na przykład liny z Vectranu, które cechuje wysoka gęstość, przez co są to liny tonące, nie pływające. Polipropylen do produkcji lin jest stosowany od kilkudziesięciu lat i wypróbowany w opisanych zastosowaniach – warto więc skorzystać z doświadczenia innych żeglarzy, którzy na własnej skórze przekonali się, jakie materiały sprawdzają się najlepiej.

Niegdyś każdy okręt miał swojego takielarza, który zajmował się wyborem lin i ich prowadzeniem, jak również mocowaniem. Musiał on mieć bardzo rozległą wiedzę w tym temacie oraz duże doświadczenie; od niego zależało, czy statek będzie płynąć i czy przetrwa sztorm. Obecnie dostęp do informacji na temat lin mamy o wiele prostszy i łatwiejszy, więc łatwo możemy wybrać odpowiedni typ liny – polipropylenowej lub innej – do wybranego zastosowania na statku, mając przy tym pewność, że dobrze się sprawdzi.