Lecznicze olejki z rokitnika

 

W naszym klimacie rośnie bardzo dużo roślin, które mogą mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Niektóre z nich są jeszcze zupełnie niedoceniane. Z każdym dniem udaje nam się jednak odkrywać kolejne ciekawe właściwości różnych roślin. Ostatnimi czasy szczególnie popularne stają się preparaty wytwarzane z konopi przemysłowych oraz z rokitnika. Druga z wymienionych roślin jest w naszym klimacie uprawiana od bardzo dawna i wydaje ona z reguły bardzo dużo owoców.

Prozdrowotny ekstrakt z rokitnika

złoto z rokitnikaRokitnik jest stosunkowo niskim krzewem, który nie ma bardzo dużych wymagań jeśli chodzi o glebę. Doskonale radzi on sobie w naprawdę surowych warunkach. Potwierdza to chociażby ten fakt, że rokitnik jest często uprawiany w Rosji w okolicach koła podbiegunowego. W naszym kraju możemy łatwo nabyć sadzonki rokitnika i cieszyć się zbieranymi corocznie owocami. Z reguły jest tak, że rokitnik owocuje naprawdę bardzo obficie. Czasami jest nawet tak, że dochodzi do ułamania gałęzi, na których znajdują się ogromne ilości owoców. Rokitnik może być uprawiany w ogródkach działkowych czy też w przydomowym ogródku. Często słyszy się pozytywne opinie na temat wyciągów z tej rośliny, które niekiedy określane są jako złoto z rokitnika. Nie bez powodu jest tutaj użyte słowo „złoto”. Otóż owoce rokitnika są koloru pomarańczowego, który przypomina kolor złoty. Nasi przodkowie doskonale zdawali sobie kiedyś sprawę z tego, że rokitnik przejawia prozdrowotne właściwości. Jednak uważano jedynie, że poradzić on sobie może z problemami żołądkowymi. Właśnie w tym celu rokitnik był wówczas stosowany. Jak się jednak okazuje, ma on również wiele innych pozytywnych właściwości. Przykładem może być chociażby to, że w owocach tego niezwykle ciekawego krzewu znajduje się ogromna ilość antyoksydantów. Dzięki nim możliwe jest szybkie lokalizowanie oraz neutralizowanie komórek mogących powodować choroby nowotworowe.

Na dzień dzisiejszy w Polsce działa mnóstwo sklepów ze zdrową żywnością, które oferują produkty wytwarzane z rokitnika. Mowa tutaj nie tylko o ekstraktach rokitnikowych. Dużym uznaniem cieszą się również najróżniejsze musy czy dżemy z rokitnika. Jeśli na naszej działce rośnie ten leczniczy krzew to możemy wiele różnych przetworów wykonywać samodzielnie.