Kto wykona charakterystykę energetyczną budynku kubaturowego?

Od kilku lat inwestuje w nieruchomości. Ostatnio kupiłem starą, opuszczoną kamienicę wielopiętrową. Był to typowy budynek kubaturowy, jakich wiele. Wyremontowałem ją i teraz mogłem już sprzedawać mieszkania. Jednakże, najpierw musiałem jeszcze zadbać o odpowiedni stan techniczny budynku oraz odpowiednią dokumentację. Świadectwo charakterystyki energetycznej dla budynku kubaturowego było jednym z dokumentów, które musiałem uzyskać w pierwszej kolejności.

Kiedy jest niezbędne świadectwo charakterystyki energetycznej?

charakterystyka energetyczna budynku kubaturowegoNajpierw zapoznałem się z przepisami prawa, jakie obowiązują w zakresie uzyskiwania i obligatoryjności świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Dowiedziałem się, że wykonanie charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe zawsze wtedy, gdy budynek lub lokal jest przeznaczony na sprzedaż na mocy umowy kupna – sprzedaży, własnościowego, spółdzielczego prawa własności do lokalu lub na wynajem. Zamierzałem sprzedać wszystkie lokale w moim budynku kubaturowym, dlatego musiałem znaleźć kogoś kto wystawi mi świadectwo charakterystyki energetycznej dla tego budynku. Nie mógł być to jednak zwykły elektryk. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie budowlanym osoba, która wykonuje charakterystykę energetyczną budynku musi posiadać wykształcenie wyższe magisterskie lub inżynierskie w kierunku obejmującym zagadnienia charakterystyki energetycznej lub ukończyć państwowe kursy i egzaminy. W dalszej kolejności musi to być osoba z pełną zdolnością do czynności prawnych i niekarana. Poszukiwania odpowiedniej osoby, rozpocząłem od internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: charakterystyka energetyczna budynku kubaturowego, i zacząłem przeglądać wyniki. Szybko udało mi się znaleźć firmę energetyczną, która wykonywała charakterystykę energetyczną dla budynków kubaturowych w bardzo dobrej, niskiej cenie, jednej z najniższych na rynku.

Wykonanie charakterystyki energetycznej dla całego budynku zamiast dla poszczególnych lokali opłacało mi się o wiele bardziej pod względem ekonomicznym. Elektryk wykonał poszczególne pomiary w ciągu kilku dni otrzymałem świadectwo charakterystyki energetycznej, które jest ważne przez dziesięć lat od momentu jego wystawienia. Następnie jeżeli ktoś zamierza sprzedać lub dalej wynajmować lokal czy budynek należy je powtórzyć.