Kontrola czasu pracy

Ewidencja czasu pracy jest bardzo ważnym tematem, w każdej firmie niezależnie czy zatrudnia dwóch, czy pięćdziesięciu lub jeszcze większą liczbę pracowników. Zgodnie z Kodeksem Pracy każdy pracodawca musi prowadzić dokładną ewidencję wszystkich osób zatrudnionych, ponieważ w innym przypadku może to przysporzyć mu wielu poważnych kłopotów. W jaki najprostszy sposób prowadzić taki rejestr?

Czas pracy – system rejestracji

system rejestracji czasu pracyEwidencja czasu pracy może być prowadzona na kilka różnych sposobów. Najbardziej popularna metoda stosowana nadal w wielu firmach to listy obecności w wersji papierowej, w których zapisujemy godzinę rozpoczęcia pracy oraz jej zakończenia każdego pracownika. Wraz z rozwojem technologii powstały bardziej nowoczesne metody ewidencji, do których należą elektroniczne karty i czujniki, które automatycznie rejestrują każde wejście i wyjście pracowników, a dane przesyłane są prosto do centrali. W każdym dowolnym momencie pracodawca może sprawdzić czas pracy wybranych pracowników, poprzez musi tylko zajrzeć w komputer na odpowiednie rubryki, w których wszystko jest zapisane. Zdążają się firmy, które zamiast kart dla pracowników, stosują odcisk linii papilarnych swoich pracowników. Wprowadzony w firmie system rejestracji czasu pracy ma w sobie wiele zalet, a dokładnie pozwala w sposób precyzyjny rozliczyć pracę zmianową, pracę w weekendy, nadgodziny czy urlopy itp. Kolejna zaleta to znaczna poprawa efektywności pracy osób zatrudnionych, jak i panujące w firmie dyscypliny. System rejestruje każde wejście i wyjście, dlatego mamy pełną kontrolę wszystkich raportów: pracowników spóźnionych, nieobecnych, jak również gości odwiedzających firmę. Aby jednak system ewidencji pracy funkcjonował prawidłowo, musi być to sprzęt o wysokiej jakości, więc powinniśmy zakupić go tylko u sprawdzonych producentów, którzy po przeprowadzonej transakcji odpowiednio zamontują sprzęt w specjalnie wyznaczonych miejscach takich jak bramy główne, czy wejścia boczne.

Wprowadzenie systemu do automatycznej rejestracji czasu pracy z pewnością ułatwi funkcjonowanie wielu firm, w szczególności w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Prawidłowo prowadzona ewidencja pozwoli uniknąć wielu kłopotów, ponieważ w czytelny i jasny sposób zapisuje godziny pracy każdego pracownika niezależnie ba jakim stanowisku się znajduje.