Kondensowanie mocy biernej

Zużycie energii elektrycznej rozlicza się na podstawie odczytów liczników, gdzie podaje się ogólne zużycie prądu. W firmach do tego tematu podchodzi się nieco inaczej, ponieważ tam płaci się za zużycie tylko energii czynnej. Poza nią istnieje jeszcze energia bierna, która jest traktowana nieco inaczej w rozliczeniu.

Stosowanie wytrzymałych baterii kondensacyjnych do redukcji mocy biernej

baterie kondensatorów mocy biernejMoc czynna to ta, którą zużywamy na pracę, czyli fizycznie wykorzystywana do przetwarzania na energię mechaniczną przez urządzenia. Takie sprzęty jednak potrzebują także moc bierną, którą stosuje się na przykład do utrzymania pola elektromagnetycznego w silnikach. Ta moc nie jest zużywana na pracę i wraca z powrotem do sieci. Dla infrastruktury elektrycznej moc bierna to pewna strata, ponieważ nie została wykorzystana. Często operatorzy stosują dodatkową opłatę, gdy ilość tej energii biernej przekroczy pewien zakres. W takim przypadku koszt opłaty za energie będzie większy. Aby nie tracić na tym, trzeba w jakiś sposób zagospodarować tą energię, żeby za nią nie płacić. Można to zrobić poprzez system wykorzysujący baterie kondensatorów mocy biernej, którego zadaniem jest redukcja mocy biernej. Działa on na zasadzie gromadzenia mocy biernej w kondensatorach, aby zużyć ją w odpowiednim momencie, gdy będzie potrzebna w naszym układzie, na przykład jako zasilanie do grzałek, które są najskuteczniejszym urządzeniem do pochłaniania mocy biernej.

Zastosowanie odpowiedniego systemu kompensacji jest opłacalne, ponieważ można w ten sposób oszczędzić na rachunkach za energie bierną, którą i tak fizycznie nie zużywamy. To podwójna oszczędność, ponieważ raz, że nie zapłacimy kary za energię bierną, a dwa, że będziemy mogli ją użyć do zasilania jakichś urządzeń w naszej instalacji elektrycznej.