Jakich uprawnień potrzebują piloci dronów?

Latanie dronem to obecnie zajęcie, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jest to możliwe dzięki opracowaniu niewielkich i wydajnych baterii, które są w stanie zasilać te małe i bezzałogowe statki powietrzne. Wykorzystanie napędów elektrycznych sprawiło, że latanie stało się możliwe dla każdego. Wymaga to jednak pewnej wiedzy, w tym takiej, która dotyczy wymogów prawnych korzystania z dronów, dlatego lepiej poprosić o pomoc kogoś, kto posiada już odpowiednie doświadczenie.

Do uprawnień warto dołączyć kursy dronowe

specjalne uprawnienia na dronaWykorzystanie dronów w niektórych sytuacjach będzie od nas wymagało posiadania specjalnych uprawnień. Początkowo, gdy te urządzenia zaczęły pojawiać się na rynku, każdy mógł latać dronem wszędzie, z wyjątkiem lotnisk i podobnych punktów infrastruktury. Obecnie dronów jest w naszym kraju tak dużo, że ich wykorzystywanie musiało zostać uregulowane prawnie. Według najnowszych przepisów, korzystanie z najmniejszego rodzaju dronów, które posiadają wbudowaną kamerę, nie wymaga uprawnień, wystarczy rejestracja urządzenia. Można to zrobić za darmo, przez internet. Jeżeli chcemy korzystać z nieco bardziej zaawansowanego urządzenia, musimy zainteresować się zdobyciem uprawnień w kategorii otwartej. W niej mieści się większość maszyn, które posiadamy. Chcąc korzystać z bardziej zaawansowanych urządzeń, których waga może przekraczać nawet dwadzieścia pięć kilogramów, wówczas musimy już posiadać specjalne uprawnienia na drona przekraczającego tą wagę. Takich urządzeń używa się w celach komercyjnych, na przykład podczas kręcenia filmów, które mają trafić do kin lub telewizji. Takie drony mają też zastosowanie w przemyśle i warto o tym wiedzieć, gdy będziemy decydować się na pozyskanie uprawnień. Zwykle w tym celu wystarczy odbyć krótki kurs oraz zdać odpowiedni egzamin państwowy.

Samo posiadanie uprawnień nie zwalnia nas z obowiązku doskonalenia naszych umiejętności. Wiele kursów w oferowanym programie wychodzi daleko poza podstawy, jakie wymagane są podczas zdawania egzaminu państwowego. Dzięki takim podstawom będziemy mogli skutecznie rozwijać swoje umiejętności, a co za tym idzie, zwiększymy bezpieczeństwo korzystania przez nas z bezzałogowego statku powietrznego. Dbanie o nie jest obowiązkiem każdego użytkownika takiego sprzętu.