Jaki rodzaj korytek odwadniających wybrać?

 

Podmokły teren wokół domu to spory problem. Duża wilgotność podłożą lub jego nieprzepuszczalność prowadzą do zawilgocenia fundamentów i ścian budynku,a to z kolei jest przyczyną występowania grzybów i pleśni w pomieszczeniach, które psują nie tylko ich estetykę, ale również zdrowie mieszkańców.

Rodzaje korytek odwadniających

korytka odwadniająceAby zapobiec przykrym skutkom nadmiernej wilgoci terenu wokół domu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego systemu odwadniającego. W przypadku, kiedy powodem zbyt dużej wilgotności jest gliniasta, ilasta lub skalista gleba, którą cechuje bardzo mała wchłanialność wody pochodzącej z opadów lub zbyt szczelne pokrycie gruntu nawierzchnią na przykład w postaci kostki brukowej, najlepiej sprawdzi się odwodnienie liniowe, wykorzystujące do odprowadzania wody korytka odwadniające. Jest to także niezbędny element w sytuacji, kiedy nasz garaż położony jest poniżej poziomu terenu. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne odprowadzenie wody czy to do kanalizacji, czy do specjalnych zbiorników na wodę deszczową, którą można potem wykorzystać na przykład do mycia samochodu. Do wyboru mamy korytka z kompozytów betonowych, które cechuje bardzo duża trwałość i odporność na wahania temperatur, korytka ze zwykłego betonu oraz korytka wykonane z tworzyw sztucznych. Te ostatnie są lekkie, odporne na korozję i działanie substancji chemicznych i z tych właśnie względów są najczęściej wybierane. Ponadto ich zaletą jest fakt, że materiał, z którego zostały wykonane zwykle pochodzi z recyklingu. Odpowiednią długość systemu odwadniającego zyskuje się dzięki połączeniu odpowiedniej ilości korytek, mocowanych przy pomocy specjalnych zatrzasków.

Aby pozbyć się problemu zbyt dużej wilgotności gleby, która mogłaby mieć przykre skutki dla wyglądu i zdrowia mieszkańców budynku, konieczne jest zastosowanie skutecznego odwodnienia. Jeśli nadmiar wody pochodzi z opadów, które przez rodzaj gleby lub nawierzchni pokrywającej grunt nie mogą w naturalny sposób wsiąknąć w teren, wówczas stosuje się odwodnienie liniowe, odprowadzające wodę za pomocą sieci korytek.