Jaki płyn do soczewek wybrać?

Noszenie soczewek kontaktowych jest wygodne i bardzo praktyczne. Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby mające dużą wadę wzroku oraz które nie lubią nosić okularów. Soczewki wymagają jednak właściwej pielęgnacji na co dzień, do czego potrzebny jest odpowiedni płyn do soczewek. Jakie właściwości musi posiadać i jak wybrać najlepszy?

Właściwości płynu do soczewek

płyny do soczewekJeśli już zdecydowałeś się nosić soczewki zamiast okularów, musisz wiedzieć, że ich pielęgnacja jest niezwykle ważna. Pomaga zadbać nie tylko o samą soczewkę, ale też zdrowie oka. Zaniedbanie w tym zakresie może mieć poważne konsekwencje, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zakażenia lub pogorszenia ostrości widzenia. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną markę, wybierz się do okulisty bądź optometrysty, który pomoże dobrać odpowiednie soczewki oraz podpowie, które z preparatów są przeznaczone do ich pielęgnacji. Nauczy cię również, jak zakładać i ściągać soczewki, oraz podpowie, o czym musisz pamiętać (istotne jest np. dokładne mycie rąk). Soczewki kontaktowe przechowuje się w specjalnym preparacie, który najczęściej pełni wiele funkcji. Nie tylko myje powierzchnię soczewki, ale też dezynfekuje ją oraz pomaga zachować jej czystość. Płyny do soczewek sprzedawane są w dużych opakowaniach, gdyż używa się ich stosunkowo często – nie tylko do mycia, ale też przechowywania, wlewając do specjalnego pojemniczka. Zanim go kupimy, dobrze jest upewnić się, do jakiego typu soczewek są przeznaczone (np. do soczewek miękkich, hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych). Dobrej jakości płyn do soczewek wyróżnia się też wysokim stopniem nawilżenia. Jest to szczególnie ważne dla osób, których oczy są bardzo wrażliwe lub pracujących przez długi czas przed komputerem lub w pomieszczeniach klimatyzowanych. W ich przypadku konieczne jest też stosowanie nawilżających kropli do oczu, najlepiej bez konserwantów, które aplikuje się kilka razy dziennie.

Noszenie soczewek kontaktowych to coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko dla osób, które mają wadę wzroku, ale też tych które chcą zintensyfikować lub zmienić kolor oczu. Niezależnie od naszych intencji, potrzebujemy odpowiednie środki pielęgnacyjne, m.in. płyn do soczewek. Jest on niezbędny i w teorii nie można go niczym zastąpić, o ile chcemy by nasze oczy były zdrowe.