Jak zostać operatorem drona?

Korzystanie z drona wiąże się z obowiązkami. Mimo iż urządzenia są coraz bardziej popularne, to wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż niewłaściwe używanie bezzałogowców może się skończyć na przykład mandatem. Przepisy lotnicze regulują bowiem te kwestie. Jeśli więc używamy drona w celach komercyjnych, czyli innych, niż rekreacyjne lub sportowe, konieczne jest posiadania odpowiednich uprawnień. Można je zdobyć podczas szkolenia.

Szkolenie pomoże bezpieczniej korzystać z dronów

najlepsze szkolenia na dronyKursy zakończone państwowym egzaminem i otrzymaniem kwalifikacji UAVO (unmanned aerial vehicle operator, czyli operator bezzałogowego pojazdu powietrznego) przeprowadzają specjalistyczne ośrodki. Dysponują odpowiednią bazą i kadrą szkoleniową, której zadaniem jest przekazanie wiedzy teoretycznej, a także praktycznej dla osób, które chcą się zajmować choćby kręceniem filmów czy robieniem zdjęć z dronów. Podmioty szkolące posiadają również statki, na których pracują kursanci. Program szkolenia jest zaaprobowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jeśli chcecie więc wziąć udział w kursie, pamiętajcie, że najlepsze szkolenia na drony zrobią firmy doświadczone, z dobrym sprzętem, oferujące porządne wykłady teoretyczne, a potem długie i efektywne zajęcia praktyczne. Warto też dopytać, czy organizator szkolenia przeprowadza egzamin państwowy albo pomaga w podjęciu decyzji o ubezpieczeniu drona. Wracając do szkolenia, jego praktyczną część przeprowadza instruktor, który ma pod opieką tylko jedną osobę. Kursant musi mieć ważne orzeczenie lekarsko-lotnicze. Czynności na dronach muszą być nadzorowane przez instruktora. Po zakończeniu szkolenia jego organizator powinien wystawić odpowiednie zaświadczenie. Po zdanym egzaminie możecie zacząć pracę bez obawy, że dostaniecie mandat.

Przepisy w zakresie lotnictwa bezzałogowego dość często się zmieniają, dlatego będąc operatorem drona trzeba być z nimi na bieżąco. To ważne nie tylko dla osób specjalizujących się w pracy z wykorzystaniem bezzałogowców. Ta kwestia jest istotna również dla osób, które znajdują się w pobliżu latającego drona. Przejście kursu i zdanie egzaminu sprawi, że działania operatora będą bardziej bezpieczne – dla niego, dla sprzętu, jak również dla zupełnie przypadkowych przechodniów.