Psi fryzjer to zawód, który w Polsce jest coraz bardziej popularny. Wiele Polaków zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest utrzymanie włosów lub też sierści psiaka w dobrej kondycji. U niektórych psów w sierści tworzą się kołtuny, których wyczesanie jest niemal niemożliwe. Strzyżenie psa jest postrzegane więc w obecnych czasach jako obowiązek właściciela, a nie widzimisię psiarzy. Każdy właściciel więc, jeśli sierść jego psa tego wymaga, powinien zapewnić mu regularne strzyżenie. Jak się za to zabrać?
Kilka słów o strzyżeniu psów rasowych
W każdym większym mieście znajdziemy zapewne psiego fryzjera, u którego wykonamy strzyżenie. Jeśli mamy psa konkretnej rasy, który wymaga specjalnego traktowania i planujemy pierwsze strzyżenie psa rasowego, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na wybór dobrego groomera, który zna się na swojej pracy. Jeśli nie mamy żadnych specjalnych życzeń, zawsze możemy zająć się strzyżeniem lub goleniem naszego psa w domu. Co nam będzie niezbędne i jak się przygotować do takiej operacji? Oczywiście trzeba się przygotować na to, że samodzielne strzyżenie psa w domu może trochę zająć, wymaga również w niektórych przypadkach ogromnej ilości cierpliwości, zwłaszcza jeśli nasz pies ma problem z usiedzeniem w jednym miejscu. Zacznijmy od wyczesania psa i pozbawienia go luźnego podszerstka. Nie każdy pies oczywiście taki podszerstek posiada. Potem trzeba psa wykąpać. Jeśli nasz pies jest sporych rozmiarów, pewnie przyda nam się pomoc. Jeśli pies jest już porządnie wykąpany, czas na wyczesanie sierści i wysuszenie. Na etapie wyczesywania można również wyciąć kołtuny, które przeszkadzają w wyczesywaniu. Do strzyżenia należy odpowiednio się przygotować. Potrzebujemy miejsca, na którym będzie stał pies. W tym celu idealna będzie niska ława lub stolik. Wszystko zależy, jakiej wielkości jest pies.
Czego jeszcze potrzebujemy, jeśli zamierzamy samodzielnie ostrzyc naszego psa? Oczywiście nie można zapomnieć o garści ulubionych smakołyków pieska, które pomogą utrzymać go na miejscu. Nie zapomnijmy o samych narzędziach do strzyżenia. Poza tym, jeśli chodzi o strzyżenie psa rasowego, lepiej jednak udać się w tym celu do profesjonalisty, który wykona wysokiej jakości strzyżenie za nas, a my zaoszczędzimy na narzędziach.