Jak wybrać odpowiednią tkaninę?

Szycie łączy się nie tylko z posiadaniem odpowiedniej maszyny i nici. Żeby robić to prawidłowo na samym początku musimy nauczyć się kroić materiały tak, by potem móc je zszyć na maszynie. Nie jest to proste zadanie, ale można się tego nauczyć. Jeśli nasze mamy czy babcie nie szyły, to wystarczy wybrać się na kurs, bądź na praktykę do pobliskiej szwaczki, która z pewnością pokaże nam wszystkie sztuczki i przede wszystkim to jak obchodzić się z danym materiałem.

Jakie tkaniny są najlepsze?

tkaniny powlekaneJeśli chcemy samodzielnie uszyć sobie sukienkę z pięknego materiału musimy nauczyć się jak się z nim obchodzić, tak by od razu go nie zniszczyć. Nie jest to proste, ale wykonalne. Na samym początku powinniśmy nauczyć się tego jakie właściwości posiadają dane tkaniny, by potem odpowiednio dobrać do nich nici i ścieg. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie chcemy by wszystko co zrobimy rozpadło się po jednym użyciu. W związku z tym innych nici użyjemy szyjąc jedwab, innych zajmując się bawełną, a jeszcze innych do uszycia spodni z przetworzonych materiałów. Każda maszyna posiada kilkanaście ściegów, których możemy użyć nie tylko do szycia, ale też obszywania materiałów. Warto się zaopatrzyć we wszystkie podstawowe kolory nici, by nie mieć z niczym problemu. Zanim skroimy wybrany przez nas materiał powinniśmy przemyśleć wszystko od początku do końca. Czy będziemy chcieli wszywać kołnierz i mankiety, czy też pójdziemy w stronę guzików albo zamków, a przede wszystkim czy nasza maszyna jest przystosowana do materiału, który będziemy szyć. Najcięższe w obróbce są tkaniny powlekane, nie wszystkie igły będą je łapać i przeszywać nićmi. W związku z tym na początku najlepiej jest zacząć od czegoś prostego, co nie będzie sprawiało nam problemów. Ważne jest również to jaką maszynę posiadamy, bo jeśli jest ona komputerowa, to bez problemu będziemy mogli ściągnąć na nią oprogramowanie, które pomoże nam w wyborze prawidłowego ściegu.

Szycie nie jest takie proste. W związku z tym najlepiej jest uczyć się od najlepszych, by po prostu nie niszczyć niepotrzebnie materiałów. Nawet wizyta w pasmanterii i rozmowa ze sprzedawcą może nam pomóc. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się na kurs szycia, gdzie nauczymy się wszystkiego po kolei, od najłatwiejszej do najtrudniejszej rzeczy.